Ma’lumki, bitta yacheykaning qizib ketishi zanjirli reaksiyani keltirib chiqarib, butun tizimning yonib ketishiga sabab bo‘ladi. Yangi material aynan mana shu xavfli jarayonni to‘xtatish uchun mo‘ljallangan.
Tadqiqotchilarning ta’kidlashicha, ushbu ashyo yacheykalar orasida yuqori haroratga chidamli mustahkam to‘siq vazifasini o‘taydi. O‘tkazilgan sinovlar davomida qalinligi bor-yo‘g‘i 2,3 millimetr bo‘lgan plastina hayratlanarli natija ko‘rsatdi.
U 1000 darajali issiqlik ta’sirida besh daqiqa turganda ham, uning teskari tomonidagi harorat 100 darajadan oshmadi. Muhandislar bu termal himoya qobiliyati ikki soatgacha saqlanib qolishini bildirmoqdalar.
Bu esa favqulodda vaziyatlarda yong‘in tarqalishini to‘xtatish va yo‘lovchilar xavfsizligini ta’minlash uchun yetarli vaqtdir. Avvalgi avlod aerogel materiallari odatda 300 darajagacha bo‘lgan haroratga chiday olgan bo‘lsa, yangi ishlanma bu chegarani bir necha barobar kengaytirdi.
Shuningdek, material yuqori darajadagi egiluvchanlik xususiyatiga ega. Bu esa akkumulyatorlar quvvat olish yoki quvvatsizlanish jarayonida kengayib-qisqarganda, himoya qatlamining shakli buzilmasligini ta’minlaydi.
Eng muhimi, mutaxassislar xomashyo tannarxini ikki baravardan ko‘proqqa arzonlashtirishga va ishlab chiqarish samaradorligini oshirishga muvaffaq bo‘lishdi. Mazkur texnologiya nafaqat elektromobillar sanoatida, balki aerokosmik texnika va issiqlik xavfsizligi birinchi darajali ahamiyatga ega bo‘lgan boshqa sohalarda ham keng qo‘llanilishi kutilmoqda.
Bugungi kunda loyihani sanoat miqyosida joriy etish va ommaviy ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish masalalari faol ko‘rib chiqilmoqda. Ushbu yangilik kelajakda elektr transport vositalaridan foydalanish ishonchliligini yangi bosqichga olib chiqishi shubhasizdir.

Китайские учёные создали материал, предотвращающий возгорание аккумуляторов
Учёные Нанкинского технологического университета Китая достигли значительного прорыва в обеспечении безопасности литиевых аккумуляторов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Они разработали совершенно новый теплоизоляционный материал, способный выдерживать температуру до 1300 градусов. Эта разработка, созданная на основе силикагелевого аэрогеля, служит для предотвращения беспрепятственного распространения тепла в аккумуляторных блоках.
Известно, что перегрев одной ячейки запускает цепную реакцию, что приводит к возгоранию всей системы. Новый материал предназначен именно для остановки этого опасного процесса.
По словам исследователей, это вещество выполняет функцию прочного барьера, устойчивого к высоким температурам, между ячейками. В ходе проведённых испытаний пластина толщиной всего 2,3 миллиметра показала поразительные результаты.
Даже после пятиминутного воздействия температуры в 1000 градусов, температура с её обратной стороны не превысила 100 градусов. Инженеры утверждают, что эта термозащитная способность сохраняется до двух часов.
А этого времени достаточно для остановки распространения огня в чрезвычайных ситуациях и обеспечения безопасности пассажиров. Если предыдущие поколения аэрогелевых материалов обычно выдерживали температуру до 300 градусов, то новая разработка расширила этот предел в несколько раз.
Кроме того, материал обладает высокой степенью гибкости. Это обеспечивает сохранение формы защитного слоя при расширении и сжатии аккумуляторов в процессе зарядки и разрядки.
Самое важное, что специалистам удалось снизить себестоимость сырья более чем вдвое и повысить эффективность производства. Эта технология ожидается к широкому применению не только в индустрии электромобилей, но и в аэрокосмической технике и других сферах, где безопасность от тепла имеет первостепенное значение.
В настоящее время активно рассматриваются вопросы внедрения проекта в промышленных масштабах и налаживания массового производства. Это нововведение, без сомнения, выведет надёжность использования электротранспортных средств в будущем на новый уровень.