O‘zbekistonda har yuzta xonadonga o‘rtacha oltmish bitta avtomobil to‘g‘ri kelmoqda
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Statistika agentligi mamlakatimizdagi uy xo‘jaliklarining yengil avtomobillar bilan ta’minlanganlik darajasi bo‘yicha yangi ma’lumotlarni e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Kuzatuvlar natijasiga ko‘ra, 2025-yil yakunlariga kelib, yurtimizda har 100 ta xonadonga o‘rtacha 61 ta yengil avtomobil to‘g‘ri kelmoqda. Bu ko‘rsatkich aholining turmush darajasi va xarid qobiliyati yildan-yilga oshib borayotganidan dalolat beradi.
Tahliliy ma’lumotlarga nazar tashlaydigan bo‘lsak, so‘nggi o‘n yilliklar davomida ushbu yo‘nalishda sezilarli o‘sish sur’atlari kuzatilganini ko‘rish mumkin. Masalan, bundan o‘n besh yil muqaddam, ya’ni 2010-yilda har 100 ta uy xo‘jaligiga bor-yo‘g‘i 21 ta avtomobil to‘g‘ri kelgan edi.
2015-yilga kelib bu raqam ikki barobarga ortib, 42 tani tashkil etdi. 2020-yilda esa mamlakatimizdagi xonadonlarning avtomobil bilan ta’minlanganlik ulushi 49 taga yetgan edi.
Joriy yilgi hisobotlar esa ushbu ijobiy dinamika barqaror davom etayotganini ko‘rsatmoqda. Shuni ham ta’kidlash joizki, aholining zamonaviy texnologiyalar va aloqa vositalari bilan ta’minlanishi ham yuqori darajada qolmoqda.
Avvalroq berilgan statistik ma’lumotlarga ko‘ra, O‘zbekistonda har 100 ta uy xo‘jaligiga o‘rtacha 359 ta mobil telefon to‘g‘ri kelishi ma’lum qilingan edi. Bu raqamlar yurtimizda nafaqat transport vositalariga, balki raqamli texnologiyalarga bo‘lgan talab va ehtiyojning ham yuqoriligini tasdiqlaydi.
Yengil avtomobillar sonining ko‘payishi esa mamlakatda yo‘l infratuzilmasini rivojlantirish va avtomobilsozlik sanoatini yanada takomillashtirish zarurligini ko‘rsatmoqda.

В Узбекистане на каждые сто домохозяйств приходится в среднем шестьдесят один автомобиль
Агентство статистики при Президенте Республики Узбекистан опубликовало новые данные об уровне обеспеченности домохозяйств страны легковыми автомобилями. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно результатам наблюдений, по итогам 2025 года в нашей стране на каждые 100 домохозяйств в среднем приходится 61 легковой автомобиль. Этот показатель свидетельствует о том, что уровень жизни и покупательская способность населения растут из года в год.
Если обратиться к аналитическим данным, можно увидеть, что за последние десятилетия в этом направлении наблюдались значительные темпы роста. Так, пятнадцать лет назад, то есть в 2010 году, на каждые 100 домохозяйств приходилось всего 21 автомобиль.
К 2015 году этот показатель удвоился и составил 42. А в 2020 году доля обеспеченности домохозяйств страны автомобилями достигла 49.
Отчёты текущего года показывают, что эта положительная динамика стабильно продолжается. Также стоит отметить, что обеспеченность населения современными технологиями и средствами связи также остаётся на высоком уровне.
Согласно ранее опубликованным статистическим данным, в Узбекистане на каждые 100 домохозяйств в среднем приходится 359 мобильных телефонов. Эти цифры подтверждают, что в нашей стране высок спрос и потребность не только в транспортных средствах, но и в цифровых технологиях.
Увеличение количества легковых автомобилей, в свою очередь, указывает на необходимость развития дорожной инфраструктуры в стране и дальнейшего совершенствования автомобилестроительной промышленности.