Yevropada yangi avtomobillar bozori fevral oyida mo‘tadil o‘sdi
Yevropaning yangi yengil avtomobillar bozori 2026-yilning fevral oyida mo‘tadil o‘sish sur’atlarini namoyish etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Yevropa Ittifoqi mamlakatlari, Erkin savdo assotsiatsiyasi hududlari va Buyuk Britaniya bo‘ylab yangi avtomobillarni ro‘yxatdan o‘tkazish ko‘rsatkichlari 1,4 foizga ko‘paydi. Shunga qaramay, joriy yilning dastlabki ikki oyidagi umumiy natijalar biroz pastligicha qolmoqda.
Bunga yanvar oyidagi sust ko‘rsatkichlar sabab bo‘lib, yanvar va fevral oylari yakuni o‘tgan yilning mos davriga nisbatan bir foizga pasayganini ko‘rsatmoqda. Elektromobillar segmenti bozordagi o‘sishning asosiy omillaridan biri bo‘lib xizmat qilmoqda.
Xususan, Yevropa Ittifoqi hududida to‘liq elektr quvvati bilan harakatlanuvchi avtomobillarni ro‘yxatdan o‘tkazish fevral oyida qariyb yigirma foizga oshdi. Bu holat batareyali modellar uchun iste’molchilar talabi barqaror ekanidan dalolat beradi.
Mazkur tendensiya shuni anglatadiki, umumiy bozordagi turli murakkab sharoitlarga qaramay, elektr transport vositalariga o‘tish jarayoni tobora jadallashib bormoqda. Germaniya Yevropadagi yangi avtomobillar uchun eng yirik savdo maydoni bo‘lib qoldi va mintaqa avtomobil sanoatidagi o‘zining yetakchilik mavqeyini yana bir bor tasdiqladi.
Ishlab chiqaruvchi brendlar o‘rtasidagi raqobatda ham kutilmagan o‘zgarishlar kuzatildi. Masalan, Skoda kompaniyasi o‘z tarixida ilk bor savdo hajmi bo‘yicha ikkinchi o‘ringa ko‘tarilib oldi.
Shu bilan birga, Xitoy avtomobil ishlab chiqaruvchilari ham Yevropa bozorlarida, ayniqsa elektromobillar yo‘nalishida o‘z ishtirokini sezilarli darajada kengaytirmoqda. Alohida modellar kesimida tahlil qilinganda, Renault Clio modeli o‘z peshqadamligini saqlab qolganini ko‘rish mumkin.
Ushbu avtomobil 2026-yilning fevral oyida ketma-ket ikkinchi marta Yevropaning eng xaridorgir transport vositasi deb topildi. Uning yetakchilikni davom ettirishi bozor kon’yunkturasi o‘zgarib borayotgan bir paytda ham ixcham va hamyonbop modellarga bo‘lgan ehtiyoj yuqori darajada saqlanib qolayotganini ko‘rsatmoqda.
Bu kabi o‘zgarishlar kelgusida mintaqa avtomobil bozorining shakllanishiga bevosita ta’sir ko‘rsatadi.

Европейский рынок новых автомобилей умеренно вырос в феврале
Европейский рынок новых легковых автомобилей в феврале 2026 года продемонстрировал умеренные темпы роста. Об этом сообщает Zamin.uz.
По странам Европейского союза, территориям Ассоциации свободной торговли и Великобритании показатели регистрации новых автомобилей выросли на 1,4%. Тем не менее, общие результаты за первые два месяца текущего года остаются несколько ниже.
Это связано со слабыми показателями января — итоги января и февраля показывают снижение на один процент по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Сегмент электромобилей служит одним из главных факторов роста рынка.
В частности, на территории Евросоюза регистрация автомобилей, движущихся полностью на электроэнергии, в феврале выросла почти на двадцать процентов. Это свидетельствует о стабильности потребительского спроса на батарейные модели.
Эта тенденция означает, что, несмотря на различные сложные условия на общем рынке, процесс перехода на электротранспорт всё больше ускоряется. Германия осталась крупнейшей торговой площадкой для новых автомобилей в Европе и в очередной раз подтвердила своё лидирующее положение в автомобильной промышленности региона.
В конкуренции между производителями брендов также наблюдались неожиданные изменения. Например, компания Skoda впервые в своей истории поднялась на второе место по объёму продаж.
Вместе с тем китайские автопроизводители также значительно расширяют своё присутствие на европейских рынках, особенно в направлении электромобилей. При анализе по отдельным моделям видно, что модель Renault Clio сохраняет своё лидерство.
Этот автомобиль второй раз подряд в феврале 2026 года был признан самым покупаемым транспортным средством в Европе. Сохранение его лидерства показывает, что даже в условиях меняющейся рыночной конъюнктуры спрос на компактные и доступные модели остаётся на высоком уровне.
Подобные изменения в дальнейшем будут оказывать прямое влияние на формирование автомобильного рынка региона.