O‘zbekistonda xalqaro yuk va yo‘lovchi tashishning yangi tartibi belgilandi
O‘zbekiston Respublikasi hukumati tomonidan qabul qilingan yangi qarorga muvofiq, mamlakatimizda xalqaro yuk va yo‘lovchi tashish sohasini tartibga solishning yangi tizimi joriy etildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Vazirlar Mahkamasining joriy yil 25-martdagi tegishli qarori bilan avtomobilda xalqaro tashuvlarni amalga oshirish uchun ruxsatnomalar berish, ularni almashtirish va ulardan foydalanish tartibi to‘g‘risidagi nizom tasdiqlandi. Ushbu hujjat sohada faoliyat yuritayotgan mahalliy va xorijiy tashuvchilar uchun yagona va shaffof qoidalarni belgilab beradi.
Yangi tartibga ko‘ra, xalqaro tashuvlar uchun beriladigan ruxsatnomalar bir necha turga bo‘linadi. Bularga ikki tomonlama yuk tashish, tranzit o‘tish hamda uchinchi davlat hududiga yoki uchinchi davlatdan yuk tashish kabi maxsus ruxsatnomalar kiradi.
Shuningdek, tashuvchilarga qulaylik yaratish maqsadida universal ruxsatnomalar ham joriy etilgan bo‘lib, ular bir vaqtning o‘zida bir nechta turdagi yuk tashish amaliyotlarini bajarish imkoniyatini taqdim etadi. Har bir ruxsatnomada tashish turi va undan foydalanishning qat’iy shartlari aniq ko‘rsatilishi shart.
Yo‘lovchi tashish yo‘nalishida ham aniq tasniflash tizimi yo‘lga qo‘yildi. Endilikda nomuntazam yo‘lovchi tashish amaliyotlari ikki tomonlama va tranzit qatnovlar uchun alohida ruxsatnomalar asosida amalga oshiriladi.
Shu bilan birga, muntazam xalqaro yo‘lovchi qatnovlarini tashkil etish faqat davlatlararo imzolangan kelishuvlar doirasida amalga oshiriladi. Bu jarayon to‘liq vakolatli davlat organlari tomonidan muvofiqlashtiriladi va nazorat qilinadi.
Ushbu yangi nizomning hayotga tatbiq etilishi mamlakatimizning xalqaro logistika jozibadorligini oshirishga xizmat qiladi. Ruxsatnomalarni taqsimlash va ulardan foydalanish jarayonining huquqiy jihatdan mustahkamlanishi tashuvchilar o‘rtasida sog‘lom raqobatni shakllantiradi.
Bu esa o‘z navbatida xalqaro avtomobil tashuvlari sohasida tartib-intizomni kuchaytirish, xizmat ko‘rsatish sifatini yaxshilash va xalqaro hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqish imkonini beradi. Mazkur o‘zgarishlar soha vakillari uchun qo‘shimcha imkoniyatlar yaratishi kutilmoqda.

В Узбекистане установлен новый порядок международных грузо- и пассажироперевозок
В соответствии с новым решением, принятым правительством Республики Узбекистан, в нашей стране внедрена новая система регулирования сферы международных грузовых и пассажирских перевозок. Об этом сообщает Zamin.uz.
Соответствующим постановлением Кабинета Министров от 25 марта текущего года утверждено положение о порядке выдачи, обмена и использования разрешений на осуществление международных автомобильных перевозок. Этот документ устанавливает единые и прозрачные правила для местных и иностранных перевозчиков, работающих в данной сфере.
Согласно новому порядку, разрешения, выдаваемые на международные перевозки, делятся на несколько видов. К ним относятся такие специальные разрешения, как двусторонние грузовые перевозки, транзитный проезд, а также перевозки на территорию третьего государства или из третьего государства.
Также с целью создания удобства для перевозчиков введены универсальные разрешения, дающие возможность одновременно осуществлять несколько видов грузовых перевозок. В каждом разрешении должен быть чётко указан вид перевозки и строгие условия его использования.
В направлении пассажирских перевозок также внедрена чёткая система классификации. Отныне нерегулярные пассажирские перевозки осуществляются на основе отдельных разрешений для двусторонних и транзитных рейсов.
Вместе с тем организация регулярных международных пассажирских рейсов осуществляется только в рамках межгосударственных подписанных соглашений. Этот процесс полностью координируется и контролируется уполномоченными государственными органами.
Внедрение этого нового положения послужит повышению международной логистической привлекательности нашей страны. Юридическое укрепление процесса распределения разрешений и их использования формирует здоровую конкуренцию среди перевозчиков.
Это, в свою очередь, даёт возможность усилить дисциплину в сфере международных автомобильных перевозок, улучшить качество обслуживания и вывести международное сотрудничество на новый этап. Ожидается, что эти изменения создадут для представителей отрасли дополнительные возможности.