Elektromobillarni quvvatlash stansiyalari uchun davlat tomonidan kompensatsiya to‘lanadi
O‘zbekistonda ekologik toza transport vositalarini ommalashtirish va ulardan foydalanish uchun zarur infratuzilmani rivojlantirish maqsadida yangi imtiyozlar tizimi joriy etilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Hukumat tomonidan qabul qilingan yangi tartibga ko‘ra, elektromobillarni quvvatlash stansiyalarida iste’mol qilinadigan elektr energiyasi narxining bir qismi davlat tomonidan qoplab beriladi. Xususan, quvvatlash stansiyalarida sarflangan har bir kilovatt soat elektr energiyasi narxining 300 so‘mdan yuqori bo‘lgan qismi Davlat budjeti mablag‘lari hisobidan kompensatsiya qilinadi.
Bu chora-tadbir soha vakillari uchun xarajatlarni kamaytirish va xizmat ko‘rsatish sifatini oshirish imkonini beradi. Shu bilan birga, mamlakatimizda elektromobillar uchun quvvatlash shoxobchalari tarmog‘ini kengaytirish niyatida bo‘lgan tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlashning moliyaviy mexanizmlari ham yo‘lga qo‘yilmoqda.
Endilikda bunday stansiyalarni tashkil etish loyihalari uchun tadbirkorlarga yillik 10 foiz stavka bilan maqsadli kreditlar ajratilishi ko‘zda tutilgan. Ushbu imtiyozli kreditlar yangi texnologiyalarni joriy etish va zamonaviy quvvatlash uskunalarini xarid qilishda biznes vakillari uchun katta qulaylik yaratadi.
Bu esa o‘z navbatida yo‘llarda elektromobillar uchun xizmat ko‘rsatish nuqtalarining ko‘payishiga xizmat qiladi. Sohani rivojlantirishga qaratilgan yana bir muhim yangilik quvvatlash stansiyalari qurish uchun ajratiladigan yer maydonlari bilan bog‘liqdir.
Mazkur inshootlarni barpo etish maqsadida auksion savdolariga chiqariladigan yer uchastkalarining boshlang‘ich qiymati ularning amaldagi bozor bahosidan ikki barobar past narxda belgilanishi rejalashtirilmoqda. Yer maydonlarining arzonlashtirilgan narxlarda taqdim etilishi investorlarning ushbu sohaga bo‘lgan qiziqishini oshiradi va yangi quvvatlash punktlarini qurish jarayonini tezlashtiradi.
Bunday tizimli yondashuv mamlakatda "yashil" iqtisodiyotga o‘tish va atrof-muhit musaffoligini saqlash yo‘lidagi muhim qadamlardan biri hisoblanadi.

Государство будет выплачивать компенсацию для зарядных станций электромобилей
В Узбекистане вводится новая система льгот в целях популяризации экологически чистых транспортных средств и развития необходимой для их использования инфраструктуры. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно новому порядку, принятому правительством, часть стоимости электроэнергии, потребляемой на зарядных станциях электромобилей, будет покрываться государством. В частности, часть стоимости каждого киловатт-часа электроэнергии, израсходованной на зарядных станциях, превышающая 300 сумов, будет компенсироваться за счёт средств Государственного бюджета.
Эта мера позволит представителям отрасли снизить расходы и повысить качество обслуживания. Вместе с тем в стране налаживаются и финансовые механизмы поддержки предпринимателей, намеревающихся расширять сеть зарядных пунктов для электромобилей.
Отныне для проектов по созданию таких станций предпринимателям предусмотрено выделение целевых кредитов с годовой ставкой 10 процентов. Эти льготные кредиты создают для представителей бизнеса значительные удобства при внедрении новых технологий и приобретении современного зарядного оборудования.
Это, в свою очередь, послужит увеличению количества пунктов обслуживания электромобилей на дорогах. Ещё одно важное нововведение, направленное на развитие отрасли, связано с земельными участками, выделяемыми для строительства зарядных станций.
Планируется, что начальная стоимость земельных участков, выставляемых на аукционы для возведения данных объектов, будет установлена в два раза ниже их действующей рыночной цены. Предоставление земельных участков по сниженным ценам повысит интерес инвесторов к этой сфере и ускорит процесс строительства новых зарядных пунктов.
Такой системный подход считается одним из важных шагов на пути перехода страны к «зелёной» экономике и сохранения чистоты окружающей среды.