Geely kompaniyasi o‘zining yangi Galaxy Cruiser krossoverining ommaviy ishlab chiqarishga mo‘ljallangan nusxasini taqdim etishga hozirlik ko‘rmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu model o‘tgan yili Shanxay xalqaro avtomobil ko‘rgazmasida namoyish etilgan konseptual nusxasining o‘ziga xos tashqi qiyofasini va asosiy dizayn elementlarini saqlab qolgan. Yaqinda e’lon qilingan tizer tasvirlari hamda sinov jarayonidagi maxsus qobiq bilan yashirilgan prototip suratlari rasmiy namoyish oldidan avtomobilning yakuniy ko‘rinishi haqida yetarli darajada tasavvur uyg‘otmoqda.
Bu boradagi ma’lumotlar soha mutaxassislari va avtomobil ishqibozlari orasida katta qiziqish uyg‘otdi. Yangi krossover dastlabki loyihaning umumiy shakli va o‘lchamlarini o‘zida mujassam etishi kutilayotgan bo‘lsa-da, seriyali ishlab chiqarish talablaridan kelib chiqib, ayrim dizayn yechimlariga o‘zgartirishlar kiritilgan.
Xususan, avtomobilning yon qismlari va oynalar chizig‘i qayta ishlangani ko‘zga tashlanadi, g‘ildirak ustidagi himoya qismlari esa biroz ixchamroq ko‘rinish olgan. Old qism dizayni konseptual nusxaga juda yaqin bo‘lsada, bamper shakli biroz yumshatilgan va kundalik foydalanish uchun moslashtirilgan.
Eng sezilarli farq avtomobilning orqa qismida kuzatilishi mumkin, u yerda murakkab vertikal chiroqlar o‘rniga soddaroq va zamonaviy yoritish tizimlari qo‘llanilishi ehtimoli yuqori. Mazkur model Geely Galaxy turkumiga mansub bo‘lgani sababli, u zamonaviy elektrlashtirilgan kuch qurilmasi bilan jihozlanishi aniq.
Xitoy ommaviy axborot vositalarining xabar berishicha, krossover gibrid tizim hamda sun’iy intellekt yordamida boshqariladigan to‘liq uzatmali harakatlanish tizimiga ega bo‘ladi. Sinov prototipining tom qismida o‘rnatilgan maxsus datchiklar va lidar qurilmasi avtomobilning haydovchiga ko‘maklashuvchi ilg‘or funksiyalar, jumladan, yuqori darajadagi avtopilot tizimi bilan ta’minlanishidan dalolat beradi.
Geely kompaniyasi ushbu yangi krossoverni kelasi oy bo‘lib o‘tadigan Shanxay avtosalonida keng jamoatchilikka ko‘rsatishni rejalashtirgan. Shuni ham ta’kidlash joizki, kompaniya yaqinda gibrid dvigatel va to‘liq uzatmali tizim bilan jihozlangan Geely Galaxy Starshine 7 sedanini ham e’lon qilgan edi.

Компания Geely представит новый кроссовер Galaxy Cruiser
Компания Geely готовится представить серийную версию своего нового кроссовера Galaxy Cruiser. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта модель сохранила характерный внешний облик и ключевые элементы дизайна концептуальной версии, продемонстрированной в прошлом году на Шанхайском международном автосалоне. Недавно опубликованные тизерные изображения, а также фотографии прототипа в специальном камуфляже на испытаниях, накануне официальной премьеры дают достаточное представление о финальном облике автомобиля.
Эти сведения вызвали большой интерес среди отраслевых экспертов и автолюбителей. Хотя ожидается, что новый кроссовер сохранит общую форму и габариты первоначального проекта, он адаптирован для серийного использования.
Наиболее заметные отличия можно увидеть в задней части автомобиля, где вместо сложных вертикальных фонарей с высокой вероятностью будут применены более простые и современные системы освещения. Поскольку данная модель относится к серии Geely Galaxy, она безусловно будет оснащена современной электрифицированной силовой установкой.
По сообщениям китайских СМИ, кроссовер получит гибридную систему, а также полноприводную трансмиссию, управляемую с помощью искусственного интеллекта. Установленные на крыше испытательного прототипа специальные датчики и устройство лидара свидетельствуют о том, что автомобиль будет оснащён передовыми функциями ассистента водителя, в том числе высокоуровневой системой автопилота.
Компания Geely планирует представить этот новый кроссовер широкой общественности на Шанхайском автосалоне, который пройдёт в следующем месяце. Стоит также отметить, что компания недавно анонсировала седан Geely Galaxy Starshine 7, оснащённый гибридным двигателем и полноприводной системой.