Xitoyda BYD brendining yangi gibrid krossoveri haqida ma\'lumotlar ochiqlandi
Xitoyning Sanoat va axborot texnologiyalari vazirligi BYD brendining eng yirik va nufuzli krossoverlaridan biri bo‘lgan Datang modelining gibrid talqini haqidagi ma’lumotlarni ochiqladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Yangi avtomobil DM-P belgisi ostida taqdim etilmoqda va yaqin vaqt ichida ichki bozorda savdoga chiqishi kutilmoqda. Mazkur model avvalroq namoyish etilgan to‘liq elektr quvvatli versiya qatorini to‘ldirib, xaridorlarga plagin-gibrid texnologiyasidan foydalanish imkoniyatini beradi.
Tashqi ko‘rinish jihatidan Datang modeli Dynasty turkumiga xos bo‘lgan o‘ziga xos va dadil dizayn uslubini saqlab qolgan. Shunday bo‘lsa-da, ishlab chiqaruvchi ushbu krossoverga boshqa turdosh modellardan ajralib turuvchi yanada yorqinroq qiyofa berishga harakat qilgan.
Rasmiy hujjatlarga ko‘ra, gibrid variant elektr versiyadan asosan g‘ildirak disklarining o‘ziga xos dizayni bilan farqlanadi. Shuningdek, avtomobilda korpus ichiga yashiringan eshik tutqichlari qo‘llanilgan bo‘lib, ular quvvat uzilgan holatda ham mexanik ravishda ishlashi mumkin.
Bu yechim Xitoyda joriy etilgan yangi xavfsizlik talablariga to‘liq mos keladi. Krossoverning o‘lchamlari ancha salmoqli bo‘lib, uning uzunligi 5263 dan 5302 millimetrgacha, kengligi 1999 millimetrni, balandligi esa 1800 dan 1810 millimetrgacha yetadi.
G‘ildiraklar orasidagi masofa 3130 millimetrni tashkil etishi salonda keng maydon mavjudligidan dalolat beradi. Avtomobilning vazni jihozlanishiga qarab 2790 dan 2875 kilogrammgacha yetishi mumkin.
Hozircha salon ichki ko‘rinishi va to‘liq texnik jihozlar ro‘yxati sir tutilayotgan bo‘lsa-da, model zamonaviy haydovchiga yordam berish tizimlari va intellektual texnologiyalar bilan ta’minlanishi aniq. Texnik jihatdan avtomobil 156 ot kuchiga ega bo‘lgan 1,5 litrli turbomotor hamda ikkita elektr dvigatel bilan harakatga keladi.
Elektr motorlaridan birining quvvati 272 ot kuchini tashkil etadi, biroq tizimning umumiy quvvati va akkumulyator sig‘imi haqidagi ma’lumotlar hozircha ochiqlanmagan. Krossoverning maksimal tezligi soatiga 200 kilometr etib belgilangan.
Ushbu yangi modelning taqdim etilishi Xitoy avtomobil bozorida raqobat kuchaygan va yangi energiya manbalari asosida ishlovchi transport vositalariga talab o‘zgarib turgan davrga to‘g‘ri keldi. BYD kompaniyasi Datang kabi yuqori toifadagi modellar orqali bozordagi o‘z mavqeyini yanada mustahkamlashni maqsad qilgan.

В Китае раскрыты данные о новом гибридном кроссовере бренда BYD
Министерство промышленности и информационных технологий Китая обнародовало сведения о гибридной версии модели Datang – одного из самых крупных и престижных кроссоверов бренда BYD. Об этом сообщает Zamin.uz.
Новый автомобиль представлен под обозначением DM-P и в ближайшее время ожидается выход на внутренний рынок. Эта модель дополнит ранее представленный ряд полностью электрических версий и предоставит покупателям возможность использовать технологию плагин-гибрида.
По внешнему виду модель Datang сохранила характерный для серии Dynasty уникальный и смелый стиль дизайна. Тем не менее, производитель придал этому кроссоверу более яркий облик, отличающий его от других однотипных моделей.
Гибридная версия в основном отличается уникальным дизайном дисков колёс. Кроме того, в автомобиле применены спрятанные в корпус ручки дверей, которые могут работать механически даже при отсутствии питания.
Это решение полностью соответствует новым требованиям безопасности, введённым в Китае. Размеры кроссовера весьма внушительны: длина составляет от 5263 до 5302 миллиметров, ширина – 1999 миллиметров, а высота – от 1800 до 1810 миллиметров.
Расстояние между колёсами составляет 3130 миллиметров, что свидетельствует о наличии просторного пространства в салоне. Вес автомобиля в зависимости от комплектации может достигать от 2790 до 2875 килограммов.
Хотя пока интерьер салона и полный список технического оснащения держатся в секрете, ясно, что модель будет оснащена современными системами помощи водителю и интеллектуальными технологиями. С технической точки зрения сведения об общей мощности системы и ёмкости аккумулятора пока не раскрыты. Максимальная скорость кроссовера установлена на отметке 200 километров в час.
Презентация этой новой модели пришлась на период, когда на китайском авторынке усилилась конкуренция и изменился спрос на транспортные средства, работающие на новых источниках энергии. Компания BYD ставит цель ещё больше укрепить свои позиции на рынке через такие модели высокого класса, как Datang.