Renault guruhining sobiq rahbari Luka de Meo boshqarayotgan ushbu brend jamoaning amaldagi homiysi bo‘lgan BWT kompaniyasi o‘rnini egallashi kutilmoqda. Natijada 2027-yildan boshlab Enston shahrida joylashgan poyga jamoasi rasman Gucci Racing Alpine Formula 1 Team deb nomlanadi.
Ushbu muhim yangilik haqida Autocar nashri xabar bermoqda. Yangi tuzilgan kelishuv shartlariga ko‘ra, jamoa o‘zining an’anaviy sanalgan fransuz ko‘k va pushti ranglaridan butunlay voz kechadi.
Buning o‘rniga poyga mashinalari Italiya brendiga xos bo‘lgan ranglar bilan bezatiladi. O‘tgan yili Renault guruhi bosh direktori lavozimidan ketib, Gucci kabi yirik brendlarga egalik qiluvchi Kering guruhi rahbari bo‘lgan Luka de Meo ushbu kelishuvning amalga oshishida asosiy tashabbuskor bo‘ldi.
Ta’kidlash joizki, De Meo avvalroq Renault boshqaruvida ishlagan paytlarida ham jamoani aynan Alpine brendi ostida qayta tashkil etish g‘oyasini ilgari surgan edi. Ushbu strategik hamkorlik Renault kompaniyasining o‘z dvigatel ishlab chiqarish dasturini to‘xtatib, Mercedes-AMG dvigatellaridan foydalanishga o‘tish qaroriga qaramay, Formula 1 loyihasiga sodiqligini yana bir bor tasdiqlaydi.
Kelishuv doirasida Gucci kompaniyasi yangi Gucci Racing brendini yaratishni rejalashtirgan. De Meoning so‘zlariga ko‘ra, Formula 1 musobaqalari hashamatli brendlar uchun yangi bozorlarni zabt etish va uzoq muddatli nufuz yaratish yo‘lida beqiyos imkoniyatlar maydonidir.
Alpine jamoasining ijrochi maslahatchisi Flavio Briatore ushbu hamkorlik taqdim etadigan keng imkoniyatlardan mamnun ekanini bildirdi. U Enston jamoasining boy va o‘ziga xos tarixiga to‘xtalib o‘tib, moda olami bilan poyga sporti juda muvaffaqiyatli tarzda birlasha olishini alohida ta’kidladi.
Bu o‘z navbatida jamoaning o‘tmishdagi Benetton brendi ostida erishgan zafarli yillariga ishora sifatida ko‘rilmoqda. Mazkur ittifoq nafaqat sport natijalarini yaxshilashga, balki poyga olamida yangicha uslub va madaniyatni shakllantirishga xizmat qiladi.

Бренд «Gucci» становится главным спонсором команды «Alpin».
Всемирно известный бренд роскошной одежды Gucci с предстоящего сезона становится главным спонсором команды Alpine Formula 1. Об этом сообщил Zamin.uz.
Ожидается, что бывший руководитель группы Renault Лука де Мео, возглавляющий сейчас компанию Kering, которой принадлежит Gucci, заменит компанию BWT в качестве действующего спонсора команды. В результате, начиная с 2027 года, команда, базирующаяся в Энстоне, официально будет называться Gucci Racing Alpine Formula 1 Team.
Об этом важном событии сообщает издание Autocar. Согласно условиям нового соглашения, команда полностью отказывается от своих традиционных французских синего и красного цветов.
На их место автомобили команды будут окрашены в цвета, характерные для итальянского бренда Gucci. После ухода с поста генерального директора группы Renault Лука де Мео, который сейчас возглавляет группу Kering, владеющую такими крупными брендами, как Gucci, сыграл ключевую роль в реализации этого соглашения.
Следует отметить, что де Мео ещё во время работы в руководстве Renault предлагал идею реорганизации команды под брендом Alpine. Это стратегическое партнёрство подтверждает приверженность Renault проекту Formula 1, несмотря на решение прекратить собственную программу разработки двигателей и перейти на использование двигателей Mercedes-AMG.
В рамках соглашения компания Gucci планирует создать новый бренд Gucci Racing. По словам де Мео, гонки Formula 1 представляют собой беспрецедентную возможность для люксовых брендов захватить новые рынки и создать долгосрочное влияние.
Исполнительный советник команды Alpine Флавио Браторе выразил удовлетворение широкими возможностями, которые предоставляет это сотрудничество. Он отметил, что команда из Энстона, опираясь на свою историю и уникальную идентичность, успешно соединяет мир моды и автоспорта.
Это, в свою очередь, рассматривается как намёк на успешные годы команды под брендом Benetton в прошлом. Такое партнёрство направлено не только на улучшение спортивных результатов, но и на формирование нового стиля и культуры в мире автоспорта.