Britaniyaning hashamatli avtomobillar ishlab chiqaruvchisi Bentley kompaniyasi o'zining ilk seriyali elektromobili bo'lmish Torcal modeli uchun kutilmagan yangilikni taqdim etdi. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Elektr dvigatellarining haddan tashqari sokinligi muammosiga yechim izlagan muhandislar, an'anaviy sun'iy tovushlardan voz kechib, haqiqiy musiqa asboblaridan foydalanishga qaror qilishdi. Ushbu yondashuv brendning tarixiy merosini saqlab qolgan holda, haydovchiga o'zgacha hissiy zavq bag'ishlashni ko'zda tutadi.
Dvigatel ovozini jonli musiqa bilan almashtirish orqali kompaniya elektromobillar olamida o'ziga xos inqilob qilishni rejalashtirmoqda. Bentley mutaxassislari mashhur V8 dvigatelining ovozi nima sababdan inson qulog'iga yoqimli eshitilishini chuqur tahlil qilib chiqishdi.
O'tkazilgan tadqiqotlar shuni ko'rsatdiki, gap faqat mexanik tovushda emas, balki dvigatel ishlashidagi o'ziga xos ritm va tebranishlardadir. Shu sababli, kompaniya ushbu effektni qayta tiklash uchun professional barabanchilar, alt va bas-gitara ijrochilarini loyihaga jalb etdi.
Jonli ijro texnologiyasining o'ziga xosligi Yangi tizim Bentley Dynamic Symphony deb nomlandi. Loyiha doirasida muhandislar studiyada haqiqiy V8 dvigatelining ovozini yozib olib, uning xususiyatlarini jonli musiqa bilan solishtirishdi.
Tajriba davomida bir tomonga dvigatel ovozi yozilgan karnaylar, ikkinchi tomonga esa barabanchi joylashtirildi. Natijada, har ikki manbadan chiqayotgan energiya va ritmik urg'ular bir-biriga juda o'xshash ekani ma'lum bo'ldi.
Bentley vakillarining ta'kidlashicha, musiqa asboblarining ijrosidagi kichik va sezilarli-sezilmas nomukammalliklar tovushga insoniy sifat bag'ishlaydi. Bu esa kompyuter yordamida yaratilgan sun'iy tovushlardan tubdan farq qiladi.
Tizim shunchaki dvigatel shovqinini taqlid qilmaydi, balki 1930-yillardagi afsonaviy modellar va klassik dvigatellarning ruhini aks ettiruvchi musiqiy hamrohlikni taqdim etadi. Haydovchi bilan uyg'unlik va bozor istiqbollari Torcal modelidagi ushbu tovush tizimi haydovchining harakatlariga moslashuvchan qilib ishlangan.
Avtomobil tezlashganda musiqa balandlashadi va harakat dinamikasiga qarab o'zgarib boradi. Bu esa haydovchiga elektromobil boshqarayotgan bo'lsa-da, kuchli ichki yonuv dvigatelli mashina rulida o'tirgandek hissiyotni beradi.
Mazkur texnologiya haydovchi va texnika o'rtasidagi uzviy bog'liqlikni ta'minlashga xizmat qiladi. Torcal modeli brendning eng ommabop avtomobili bo'lgan Bentayga krossoverining elektr analogi sifatida maydonga chiqadi.
Bentley ushbu yangi modelning narxini hozircha rasman e'lon qilmagan bo'lsa-da, u Bentayga bilan bir xil narx toifasida bo'lishi kutilmoqda. Ma'lumot o'rnida aytish joizki, hozirda Bentayga modelining narxi 150 000 funt sterlingdan boshlanadi.
Hozirgi vaqtda ko'plab elektromobil ishlab chiqaruvchilari, jumladan Tesla va BMW kabi brendlar ham dvigatel ovozi yo'qligini turli sintetik effektlar bilan to'ldirishga harakat qilmoqda. Biroq Bentley tomonidan qo'llanilgan jonli orkestr uslubi avtosanoatda mutlaqo yangi va ijodiy yondashuv bo'lib, u hashamatli segmentdagi mijozlarning eng yuqori talablarini qondirishga qaratilgan.

Британская компания Bentley, производитель роскошных автомобилей, представила неожиданный новинку для своей первой серийной электромобильной модели Torcal. Об этом сообщает One.uz.
Инженеры, искавшие решение проблемы чрезмерной тишины электродвигателей, отказались от традиционных искусственных звуков и решили использовать настоящие музыкальные инструменты. Этот подход призван подарить водителю уникальный эмоциональный восторг, сохранив при этом историческое наследие бренда.
Заменяя звук двигателя живой музыкой, компания планирует совершить своеобразную революцию в мире электромобилей. Эксперты Bentley провели глубокий анализ того, почему звук знаменитого двигателя V8 приятно звучит для человеческого уха.
Проведенные исследования показали, что дело не только в механическом звуке, но и в особом ритме и вибрациях при работе двигателя. Поэтому компания привлекла к проекту профессиональных барабанщиков, исполнителей на альте и бас-гитаре, чтобы воссоздать этот эффект.
Особенности технологии живого исполнения Новая система получила название Bentley Dynamic Symphony. В рамках проекта инженеры записали в студии звук настоящего двигателя V8 и сравнили его характеристики с живой музыкой.
В ходе эксперимента с одной стороны были установлены динамики с записью звука двигателя, а с другой — барабанщик. В результате выяснилось, что энергия и ритмические акценты, исходящие из обоих источников, очень похожи друг на друга.
Как отмечают представители Bentley, небольшие и едва заметные несовершенства в исполнении музыкальных инструментов придают звуку человеческое качество. Это кардинально отличается от искусственных звуков, созданных с помощью компьютера.
Система не просто имитирует шум двигателя, но и предлагает музыкальное сопровождение, отражающее дух легендарных моделей 1930-х годов и классических двигателей. Гармония с водителем и рыночные перспективы Эта звуковая система в модели Torcal разработана с учетом адаптации к действиям водителя.
При разгоне автомобиля музыка становится громче и меняется в зависимости от динамики движения. Это создает у водителя ощущение, что он сидит за рулем мощного автомобиля с двигателем внутреннего сгорания, даже управляя электромобилем.
Данная технология способствует обеспечению органичной связи между водителем и техникой. Модель Torcal выходит на сцену как электрический аналог кроссовера Bentayga, который является самым популярным автомобилем бренда.
Хотя Bentley пока не объявила официальную цену на эту новую модель, ожидается, что она будет в той же ценовой категории, что и Bentayga. Стоит отметить, что сейчас цена модели Bentayga начинается с 150 000 фунтов стерлингов.
В настоящее время многие производители электромобилей, включая такие бренды, как Tesla и BMW, пытаются заполнить отсутствие звука двигателя различными синтетическими эффектами. Однако подход с использованием живого оркестра, примененный Bentley, является абсолютно новым и креативным решением в автомобильной промышленности, направленным на удовлетворение самых высоких требований клиентов сегмента роскоши.