Mazkur yangi model Audi Q4 e-tron va Volvo EX40 kabi kuchli raqobatchilar bilan bellashish uchun yaratilgan bo‘lib, u avvalgi avlod vakillaridan har tomonlama ustunligi va zamonaviy ko‘rinishi bilan ajralib turadi. Kompaniya rahbariyati ushbu avtomobil nafaqat tashqi ko‘rinishi, balki texnik imkoniyatlari bilan ham ixcham yo‘ltanlamaslar bozorida yangi standartlarni belgilashini ta’kidlamoqda.
Yangi asos va o‘ziga xos dizayn Yangi avlod GLA krossoveri nemis brendining eng so‘nggi MMA (Mercedes Modular Architecture) platformasida barpo etilgan. Ushbu platforma CLA sedani va yetti o‘rinli GLB modeli bilan o‘xshash asosga ega bo‘lib, u ham an’anaviy yonilg‘i, ham elektr dvigatellari uchun moslashtirilgan.
Yangi model avvalgi EQA elektromobilining o‘rnini egallab, ixcham yo‘ltanlamaslar va zamonaviy elektromobillar qatorini yaxlit birlashtiradi. Tashqi ko‘rinishida retro uslubidagi radiator panjarasi va sport avtomobillariga xos dinamik chiziqlar uyg‘unlashgan.
Dizaynerlar avtomobilga yanada ta’sirchan va qat’iyatli qiyofa bag‘ishlashga alohida e’tibor qaratganlar. Yon tomondan qaraganda krossover va sportkar sintezini eslatuvchi bu model o‘zining ixcham o‘lchamlarini saqlab qolgan holda, shahar sharoitida harakatlanish uchun eng qulay va chaqqon yo‘ltanlamaslardan biriga aylangan.
Kengaytirilgan o‘lchamlar va salon qulayligi Yangi Mercedes-Benz GLA o‘lchamlari sezilarli darajada o‘zgargan. Avtomobilning uzunligi 4565 millimetrni tashkil etib, u avvalgi modelga nisbatan 143 millimetrga uzaygan.
G‘ildiraklar bazasining 2790 millimetrgacha kengaytirilishi natijasida salon ichida yo‘lovchilar uchun qo‘shimcha qulaylik va keng joy yaratilgan. Tom qismi bir oz pastroq tushirilgan bo‘lsa-da, muhandislar yo‘lovchilarning bosh qismi uchun yetarli bo‘shliqni saqlab qolishga muvaffaq bo‘lishgan.
Yukxona hajmi 410 litrni tashkil etadi, bu esa kundalik ehtiyojlar uchun yetarlidir. Shuningdek, avtomobilning to‘liq elektr quvvatida ishlaydigan versiyasida old qismda qo‘shimcha 107 litrli kichik yukxona ham mavjud.
Avtomobilga o‘rnatilgan 18 dan 20 dyuymgacha bo‘lgan g‘ildirak disklari uning yo‘ldagi barqarorligini va tashqi ko‘rinishidagi mahobbatni yanada oshiradi. Intellektual texnologiyalar va dasturiy ta’minot Avtomobil ichki qismi Mercedes brendining eng so‘nggi raqamli yutuqlarini o‘zida mujassam etgan.
Boshqaruv paneli to‘liq sensorli ekranlardan iborat bo‘lib, xaridorlar uchta ekranni birlashtirgan MBUX Superscreen tizimini tanlashlari mumkin. Ushbu tizim Nvidia kompaniyasining yuqori unumdorlikka ega chiplari asosida ishlaydi va eng yangi MB.OS dasturiy ta’minotini qo‘llab-quvvatlaydi.

Немецкий бренд представил кроссовер нового поколения «Mercedes-Benz GLA»
Известный немецкий производитель автомобилей Mercedes-Benz обновил свою линейку компактных моделей и официально представил кроссовер Mercedes-Benz GLA третьего поколения. Об этом сообщает One.uz.
Новая модель создана для конкуренции с такими сильными соперниками, как Audi Q4 e-tron и Volvo EX40, и отличается всесторонним превосходством над представителями предыдущего поколения, а также современным внешним видом. Руководство компании подчеркивает, что этот автомобиль установит новые стандарты на рынке компактных внедорожников не только благодаря своему внешнему виду, но и техническим возможностям.
Новая платформа и уникальный дизайн Кроссовер GLA нового поколения построен на новейшей платформе MMA (Mercedes Modular Architecture) немецкого бренда. Эта платформа имеет общую основу с седаном CLA и семиместной моделью GLB и адаптирована как для традиционных двигателей внутреннего сгорания, так и для электрических.
Новая модель займет место электромобиля EQA, объединив в единый ряд компактные внедорожники и современные электромобили. Во внешнем виде гармонично сочетаются решетка радиатора в ретро-стиле и динамичные линии, характерные для спортивных автомобилей.
Дизайнеры уделили особое внимание созданию более выразительного и решительного облика автомобиля. Сбоку модель напоминает синтез кроссовера и спорткара, сохранив при этом компактные размеры, и стала одним из самых удобных и маневренных внедорожников для передвижения в городских условиях.
Увеличенные габариты и комфорт салона Габариты нового Mercedes-Benz GLA значительно изменились. Длина автомобиля составляет 4565 миллиметров, что на 143 миллиметра больше, чем у предыдущей модели.
Увеличение колесной базы до 2790 миллиметров позволило создать дополнительный комфорт и больше пространства для пассажиров в салоне. Несмотря на то что крыша немного опущена, инженерам удалось сохранить достаточное пространство над головами пассажиров.
Объем багажного отделения составляет 410 литров, чего достаточно для повседневных нужд. Кроме того, в полностью электрической версии автомобиля предусмотрен дополнительный небольшой отсек для багажа объемом 107 литров в передней части.
Установленные на автомобиль диски колес диаметром от 18 до 20 дюймов进一步增强 его устойчивость на дороге и добавляют величия внешнему виду. Интеллектуальные технологии и программное обеспечение Интерьер автомобиля воплощает новейшие цифровые достижения бренда Mercedes.
Панель управления состоит полностью из сенсорных экранов, и покупатели могут выбрать систему MBUX Superscreen, объединяющую три экрана. Эта система работает на базе высокопроизводительных чипов компании Nvidia и поддерживает новейшее программное обеспечение MB.OS.
Функция голосового управления на основе искусственного интеллекта и современные системы помощи водителю повышают безопасность движения до нового уровня. По плану, полностью электрическая версия новой модели GLA поступит в продажу в ноябре текущего года, а версия с гибридным двигателем начнет поставляться покупателям с начала следующего года.