Germaniyaning BMW avtomobil konserni o‘z faoliyatini tubdan isloh qilish maqsadida 2027-yil yakuniga qadar mamlakatdagi bo‘linmalaridan 8 mingga yaqin xodimni qisqartirishini ma’lum qildi. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Ushbu jarayon ixtiyoriy ishdan bo‘shatish dasturi asosida amalga oshiriladi. Shu bilan birga, kompaniya texnologik rivojlanish strategiyasini ham yangilab, kelgusi o‘n yillikda yangi avlod avtomobillari uchun yagona hisoblash platformalarini yetkazib beruvchi hamkor sifatida Amerikaning Qualcomm kompaniyasini tanladi.
Kadrlar tarkibidagi o‘zgarishlar asosan ma’muriy boshqaruv va muhandislik bo‘limlariga ta’sir ko‘rsatadi, bevosita ishlab chiqarish jarayonida band bo‘lgan ishchilar esa o‘z o‘rnida qoladi. Bunday keskin choralar ko‘rilishiga kompaniyaning asosiy savdo bozorlaridagi moliyaviy ko‘rsatkichlari pasaygani sabab bo‘lmoqda.
Masalan, joriy yilning ikkinchi choragida Xitoy bozorida BMW avtomobillariga bo‘lgan talab 30 foizga kamaygan, bu esa ishlab chiqaruvchini yillik foyda prognozlarini qayta ko‘rib chiqishga majbur etgan. Sanoatdagi inqiroz va kadrlar siyosati BMW rahbariyati bugungi kunda global avtomobilsozlik sanoatida ish sharoitlari va bozor talablari tubdan o‘zgarganini e’tirof etmoqda.
Mazkur inqirozli holat faqatgina ushbu brendga xos emas, balki butun Germaniya avtosanoatiga taalluqlidir. Xususan, Volkswagen konserni ham keng ko‘lamli ish o‘rinlarini qisqartirish masalasini ko‘rib chiqmoqda, Mercedes esa o‘z biznes tuzilmasini optimallashtirish bilan band.
Porsche kompaniyasi ham uzoq muddatli rejalarida xodimlar sonini sezilarli darajada kamaytirishni maqsad qilgan. Bozordagi shiddatli raqobat va iqtisodiy bosim yetakchi brendlarni xarajatlarni kamaytirishga va texnologik jarayonlarni yangilashga undamoqda.
BMW tomonidan qabul qilingan qarorlar ham aynan global bozordagi yangi voqeliklarga moslashish va raqobatbardoshlikni saqlab qolish zarurati bilan izohlanadi. Qualcomm bilan strategik hamkorlik Yangi kelishuvga binoan, Snapdragon Digital Chassis platformalari avtomobillarning ham raqamli boshqaruv paneli, ham avtomatlashtirilgan haydash tizimlari uchun asosiy poydevor bo‘ladi.
Ilgari avtomobilsozlikda ushbu yo‘nalishlar uchun turli yetkazib beruvchilar xizmatidan foydalanilgan bo‘lsa, BMW o‘z tarixida ilk bor ikkala muhim tizimni bitta dasturchi kompaniyaga ishonib topshirmoqda. Ushbu ilg‘or texnologik yechimlar birinchi navbatda Neue Klasse turkumidagi yangi avlod avtomobillarida qo‘llaniladi.
Shuningdek, haydovchisiz boshqarish funksiyasiga ega bo‘lgan Snapdragon Ride Pilot texnologiyasi hozirning o‘zida BMW iX3 elektr avtomobillarida muvaffaqiyatli sinovdan o‘tkazilmoqda. Mutaxassislarning fikriga ko‘ra, BMW o‘zining ichki muhandislik bo‘linmalarini qisqartirib, tashqi texnologik hamkorlarga ko‘proq suyanayotgani avtomobilsozlik kelajagida dasturiy ta’minot va sun’iy intellekt hal qiluvchi ahamiyatga ega bo‘lishidan dalolat beradi.
Bu strategiya kompaniyaga raqamli transformatsiya davrida ustunlikni qo‘lga kiritish imkonini berishi kutilmoqda.

Немецкий автомобильный концерн BMW сообщил о сокращении почти 8 тысяч сотрудников в своих подразделениях в стране к концу 2027 года в целях фундаментальной реформы своей деятельности. Об этом сообщает One.uz.
Этот процесс будет осуществляться в рамках программы добровольного увольнения. При этом компания также обновляет стратегию технологического развития и выбрала американскую компанию Qualcomm в качестве партнера по поставке единых вычислительных платформ для автомобилей нового поколения в следующем десятилетии.
Изменения в кадровом составе в основном затронут административное управление и инженерные отделы, в то время как рабочие, непосредственно занятые в производственном процессе, останутся на своих местах. Причиной таких радикальных мер является снижение финансовых показателей на основных рынках сбыта компании.
Например, во втором квартале текущего года спрос на автомобили BMW на китайском рынке снизился на 30%, что вынудило производителя пересмотреть прогнозы годовой прибыли. Кризис в промышленности и кадровая политика Руководство BMW признает, что в настоящее время условия труда и рыночные требования в глобальной автомобильной промышленности претерпели фундаментальные изменения.
Данная кризисная ситуация характерна не только для этого бренда, но и для всего немецкого автопрома. В частности, концерн Volkswagen также рассматривает вопрос масштабного сокращения рабочих мест, а Mercedes занят оптимизацией своей бизнес-структуры.
Компания Porsche также поставила своей целью значительное сокращение численности персонала в долгосрочных планах. Жесткая конкуренция на рынке и экономическое давление вынуждают ведущие бренды сокращать расходы и модернизировать технологические процессы.
Решения, принятые BMW, также объясняются необходимостью адаптации к новым реалиям глобального рынка и сохранения конкурентоспособности. Стратегическое партнерство с Qualcomm Согласно новому соглашению, платформы Snapdragon Digital Chassis станут основой как для цифровой приборной панели автомобилей, так и для систем автоматизированного вождения.
Ранее в автомобилестроении для этих направлений использовались услуги различных поставщиков, но BMW впервые в своей истории доверяет обе важные системы одной компании-разработчику. Эти передовые технологические решения в первую очередь будут применяться в автомобилях нового поколения серии Neue Klasse.
Кроме того, технология Snapdragon Ride Pilot, обладающая функцией автономного управления, уже успешно проходит испытания на электромобилях BMW iX3. По мнению экспертов, сокращение BMW своих внутренних инженерных подразделений и большая опора на внешних технологических партнеров свидетельствует о том, что в будущем автомобилестроения программное обеспечение и искусственный интеллект приобретут решающее значение.
Ожидается, что эта стратегия позволит компании получить преимущество в период цифровой трансформации.