Parijdagi Milliy tabiiy tarix muzeyida oltin o‘g‘irlandi
Fransiya poytaxti Parijda joylashgan Milliy tabiiy tarix muzeyida katta o‘g‘irlik sodir bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Actu17 portali xabariga ko‘ra, hodisa dushanba kechasidan seshanba tongigacha bo‘lgan vaqt oralig‘ida yuz berdi. Natijada muzeyga katta moddiy zarar yetkazildi.
Qaroqchilar muzeyga oldindan puxta tayyorgarlik bilan kirib, himoya tizimini a’lo darajada chetlab o‘tishga muvaffaq bo‘lishdi. Ular jami oltita oltin quymasini o‘g‘irlab ketdi.
Ushbu oltin qumasining umumiy qiymati taxminan 600 ming yevroga teng bo‘lib, bu so‘nggi yillarda Fransiyadagi eng yirik muzey o‘g‘irliklaridan biri hisoblanadi. Hozirda voqea bo‘yicha tergov ishlari olib borilmoqda.
Fransiya sud politsiyasining banditizmga qarshi maxsus brigadasi ishni nazoratga olib, o‘g‘irlikni sodir etgan shaxslarni aniqlash uchun barcha imkoniyatlarni ishga solmoqda. Tergovchilar qaroqchilarning harakatlari aniq reja asosida amalga oshirilganligini ta’kidlamoqda.
Milliy tabiiy tarix muzeyi Fransiyada eng yirik ilmiy tadqiqot markazlaridan biri bo‘lib, unda laboratoriyalar, kutubxonalar, botanika bog‘i va Vinsen hayvonot bog‘i mavjud. Shu sababli muzey nafaqat ilmiy, balki madaniy va ma’rifiy ahamiyatga ham ega.
Shuningdek, avgust oyida muzey kiberhujumga uchragani haqida ham xabarlar berilgan edi. Bu hujum natijasida onlayn tadqiqotlar, kutubxona faoliyati va ekspertizalar o‘tkazish qiyinlashgan edi.
Hozirgi o‘g‘irlik voqeasi muzeydagi xavfsizlik tizimlarining samaradorligi haqida ko‘plab savollarni keltirib chiqarmoqda. Tergov jarayoni davom etmoqda va muhim ma’lumotlar tez orada e’lon qilinishi kutilmoqda.

В Национальном музее естественной истории в Париже украли золото
В Национальном музее естественной истории, расположенном в столице Франции Париже, произошло крупное ограбление. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации портала Actu17, инцидент произошёл в период с ночи понедельника до утра вторника. В результате музею был нанесён значительный материальный ущерб.
Грабители заранее тщательно подготовились к проникновению в музей и смогли превосходно обойти систему охраны. Они украли всего шесть золотых слитков.
Общая стоимость этих золотых слитков составляет примерно 600 тысяч евро, что делает это одним из крупнейших музейных ограблений во Франции за последние годы. В настоящее время по делу ведётся расследование.
Специальное подразделение французской судебной полиции по борьбе с бандитизмом взяло дело под контроль и использует все возможности для выявления лиц, совершивших кражу. Следователи подчёркивают, что действия грабителей были осуществлены по чётко продуманному плану.
Национальный музей естественной истории является одним из крупнейших научно-исследовательских центров Франции, в котором находятся лаборатории, библиотеки, ботанический сад и зоопарк Винсен. Поэтому музей имеет не только научное, но и культурное и образовательное значение.
Также в августе сообщалось о кибератаке на музей. В результате этой атаки затруднилась работа онлайн-исследований, библиотечной деятельности и проведения экспертиз.
Текущий случай кражи вызывает множество вопросов о эффективности систем безопасности музея. Расследование продолжается, и ожидается, что важная информация будет опубликована в ближайшее время.