Shimoliy Koreya rahbari Kim Chen In Janubiy Koreya prezidenti Li Chje Myon tomonidan bildirilgan uzr so'rovini ijobiy munosabat bilan qabul qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mazkur voqea ikki mamlakat o'rtasidagi siyosiy munosabatlarda yangi bosqichga o'tilayotganidan dalolat beradi. Xususan, Janubiy Koreya tomonidan Shimoliy Koreya hududiga dronlar uchirilishi bilan bog'liq bo'lgan diplomatik ziddiyat masalasida prezidentning kechirim so'rashi ikki tomon o'rtasidagi keskinlikni kamaytirishga xizmat qilmoqda.
Kim Chen Inning qaroriga ko'ra, Janubiy Koreya rahbari tomonidan bildirilgan uzr va kelgusida bunday holatlarning takrorlanishini oldini olish uchun ko'rilgan choralar juda oqilona va dono qadam deb baholandi. Shimoliy Koreya hukumati prezident Li Chje Myonning ushbu xatti-harakatlarini insonparvarlik va axloqiy mezonlar nuqtai nazaridan yuqori baholaganini ma'lum qildi.
Bu haqda Koreya Mehnat partiyasining Markaziy qo'mitasi bo'lim direktori o'rinbosari Kim Yo Chjon rasmiy bayonot berdi. Bayonotga ko'ra, Shimoliy Koreya hukumati prezidentning kechirim so'rashi va provokatsiyaning oldini olish uchun tashkil etilgan choralarni to'g'ri deb hisoblaydi.
Davlat rahbari tomonidan bunday halol va sahovatli munosabat qadrlanadi. Avvalroq Janubiy Koreya prezidenti Shimoliy Koreya hududiga dronlar uchirilganini provokatsiya sifatida ta'riflab, bundan afsusdaligini bildirgan edi.
Ushbu qaror ikki davlat o'rtasidagi to'qnashuvlarning oldini olishga ko'maklashadigan islohotlar sifatida baholanmoqda. Shu bilan birga, Janubiy Koreya prokurorlari chegarada noqonuniy harakatlar qilgan shaxslarga nisbatan qonuniy choralar ko'rishni boshladi.
2025-yil sentyabr va 2026-yil yanvar oylari oralig'ida Shimoliy Koreya bilan chegarada dronlar uchurgan ayrim shaxslar, jumladan harbiy ofitserlar va razvedka xodimlari haqida ayblov e'lon qilindi. Ushbu huquqiy jarayonlar ham ikki davlat o'rtasidagi muammolarni hal qilish va munosabatlarni yaxshilash yo'lidagi muhim qadamlardan biri sifatida ko'rilmoqda.
Dunyo Bugun, 12:55
Dunyo Bugun, 11:26
AQSH prezidenti Eronga nisbatan keskin harbiy tahdid bildirdi
AQSH prezidenti Donald Tramp Eronga nisbatan keskin pozitsiyasini yana bir bor bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Oq uyda o‘tkazilgan matbuot anjumanida u Ho‘rmuz bo‘g‘ozini kemalar harakati
Ukraina Prezidenti Volodimir Zelenskiy Rossiya bilan o'zaro energetika ob'ektlariga yo'llanayotgan zarbalarni to'xtatish bo'yicha yangi taklif kiritdi. Bu haqda Zamin.uz

Лидер Северной Кореи Ким Чен Ын положительно воспринял извинения, выраженные президентом Южной Кореи Ли Чжэ Мён. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это событие свидетельствует о переходе на новый этап в политических отношениях между двумя странами. В частности, извинения президента по поводу дипломатического конфликта, связанного с запуском дронов Южной Кореей на территорию Северной Кореи, способствуют снижению напряженности между сторонами.
По решению Ким Чен Ына, извинения, выраженные лидером Южной Кореи, и меры, принятые для предотвращения повторения подобных инцидентов в будущем, были оценены как очень разумный и мудрый шаг. Правительство Северной Кореи высоко оценило действия президента Ли Чжэ Мёна с точки зрения гуманности и моральных стандартов.
Об этом официально заявил заместитель директора отдела Центрального комитета Трудовой партии Кореи Ким Ё Чжон. Согласно заявлению, правительство Северной Кореи считает извинения президента и меры по предотвращению провокаций правильными.
Такое честное и щедрое отношение со стороны главы государства ценится. Ранее президент Южной Кореи охарактеризовал запуск дронов на территорию Северной Кореи как провокацию и выразил сожаление по этому поводу.
Это решение рассматривается как реформа, способствующая предотвращению конфликтов между двумя странами. В то же время прокуроры Южной Кореи начали принимать законные меры в отношении лиц, совершивших незаконные действия на границе.
В период с сентября 2025 года по январь 2026 года были выдвинуты обвинения в отношении некоторых лиц, включая военных офицеров и разведчиков, которые запускали дронов на границе с Северной Кореей. Эти юридические процессы также рассматриваются как важный шаг на пути решения проблем между двумя странами и улучшения отношений.