AQSh Markaziy qo‘mondonligi tomonidan e’lon qilingan so‘nggi ma’lumotlarga ko‘ra, Eron bilan bog‘liq harbiy to‘qnashuvlar davomida Amerika Qo‘shma Shtatlari harbiylari katta zarar yetkazdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Xususan, AQSh kuchlari Eronning dengizdagi kemalaridan 155 tadan ortig‘ini yo‘q qildi yoki ularga jiddiy shikast yetkazdi. Ushbu voqealar mintaqadagi xavotir va beqarorlikni yanada oshirib yubordi.
"Epik g‘azab" deb nomlangan harbiy harakatlar doirasida AQSh kuchlari o‘z qudratini ko‘rsatishga harakat qilmoqda. 6-aprel holatiga ko‘ra, Amerika harbiylari jami 13 000 dan ortiq nishonni yo‘q qilish yoki zarba berish orqali o‘z vazifalarini bajardi.
Ushbu keng ko‘lamli harbiy tadbirlar 28-fevraldan boshlangan bo‘lib, AQSh va Isroil qo‘shinlari birgalikda harakat qilmoqda. Hujumlar Eronning eng yirik va aholi zich joylashgan shaharlariga, jumladan poytaxt Tehronga ham qaratilgan edi.
Eron tomoni esa bu hujumlarga o‘z javobini kechiktirmadi. Eron Islom inqilobi qo‘riqchilari korpusi keng ko‘lamli qasos harakatlarini boshlaganini e’lon qildi.
Bu qasos harakatlari doirasida bir qator davlatlardagi AQSh harbiy joylashuvlariga hujumlar uyushtirildi. Xususan, Bahrayn, Iordaniya, Iroq, Qatar, Quvayt, BAA va Saudiya Arabistoni kabi mamlakatlardagi Amerika harbiy ob’ektlari nishonga olindi.
Hozirgi vaqtda mintaqada kuchli to‘polon davom etmoqda. Har ikki tomon ham o‘zlarining hujum qilish va himoyalanish rejalarini amalga oshirishda davom etmoqda.
Mintaqadagi bu keskinlik xalqaro hamjamiyat tomonidan diqqat bilan kuzatilmoqda, chunki har bir yangi harbiy harakat global xavfsizlik tizimiga jiddiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin.

Согласно последним данным, опубликованным Центральным командованием США, во время военных столкновений, связанных с Ираном, вооружённые силы Соединённых Штатов понесли значительные потери. Об этом сообщает Zamin.uz.
В частности, силы США уничтожили или серьёзно повредили более 155 иранских морских судов. Эти события ещё больше усилили тревогу и нестабильность в регионе.
В рамках военных операций под названием "Эпический гнев" силы США пытаются продемонстрировать свою мощь. По состоянию на 6 апреля американские военные выполнили свои задачи, уничтожив или поразив более 13 000 целей.
Эти масштабные военные мероприятия начались 28 февраля и проводятся совместно войсками США и Израиля. Атаки были направлены на крупнейшие и густонаселённые города Ирана, включая столицу Тегеран.
Иранская сторона не замедлила с ответом на эти атаки. Корпус стражей исламской революции объявил о начале масштабных ответных действий.
В рамках этих ответных действий были организованы атаки на американские военные объекты в ряде стран. В частности, были поражены объекты США в таких странах, как Бахрейн, Иордания, Ирак, Катар, Кувейт, ОАЭ и Саудовская Аравия.
В настоящее время в регионе продолжаются интенсивные боевые действия. Обе стороны продолжают реализовывать свои планы по наступлению и обороне.
Напряжённость в регионе внимательно отслеживается международным сообществом, поскольку каждое новое военное действие может серьёзно повлиять на глобальную систему безопасности.