AQSH prezidenti Donald Tramp Eronga nisbatan keskin pozitsiyasini yana bir bor bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Oq uyda o‘tkazilgan matbuot anjumanida u Ho‘rmuz bo‘g‘ozini kemalar harakati uchun ochiq holda saqlash zarurligini ta’kidladi. Prezidentning bayonotiga ko‘ra, Amerika kuchlari mamlakatni juda qisqa vaqt ichida, hatto bir kecha davomida yo‘q qilish imkoniyatiga ega ekanligini ham alohida qayd etdi.
Tramp Amerika qo‘shinlarining har qanday harbiy vaziyatda o‘zini namoyon eta olishini va ularning harakatlari juda samarali ekanligini ta’kidladi. U jurnalistlar bilan suhbat davomida Eron hududida sodir etilgan muhim harbiy operatsiya haqida ma’lumot berdi.
Gap Eron tomonidan urib tushirilgan Amerika F-15 samolyoti uchuvchilarini qutqarish missiyasi haqida ketmoqda. Uning ta’kidlashicha, ushbu murakkab va tarixiy operatsiyada jami 170 dan ortiq harbiy samolyot ishtirok etgan.
Operatsiyaning ilk bosqichida 21 ta samolyot birinchi uchuvchini xavfsiz hududga olib o‘tdi. Keyingi jarayonda esa yana 155 ta havo kemasi ikkinchi uchuvchini qutqarishda faol ishtirok etdi.
Prezident ushbu missiyani muvaffaqiyatli amalga oshirgan har bir harbiy xizmatchiga o‘z minnatdorchiligini bildirdi. Shu bilan birga, diplomatik yo‘nalishdagi vaziyat ham murakkabligicha qolmoqda.
Dushanba kuni Eron va Amerika Qo‘shma Shtatlari Pokiston tomonidan kelib tushgan harbiy harakatlarni to‘xtatish bo‘yicha takliflarni ko‘rib chiqqan edi. Biroq, kun davomida ikki tomon o‘rtasidagi munosabatlar haqida qarama-qarshi xabarlar tarqalishi sababli, kelishuvga erishish imkoniyati hali ham noaniqligicha qolmoqda.

Президент США Дональд Трамп вновь выразил свою жёсткую позицию по отношению к Ирану. Об этом сообщает Zamin.uz.
На пресс-конференции в Белом доме он подчеркнул необходимость сохранять пролив Ормуз открытым для движения судов. По словам президента, американские силы способны уничтожить страну за очень короткое время, даже за одну ночь.
Трамп отметил, что американские войска могут проявить себя в любой военной ситуации, и их действия очень эффективны. В ходе беседы с журналистами он рассказал о важной военной операции, проведённой на территории Ирана.
Речь идёт о миссии по спасению пилотов американского истребителя F-15, сбитого Ираном. По его словам, в этой сложной и исторической операции участвовало более 170 военных самолётов.
На первом этапе операции 21 самолёт эвакуировал первого пилота в безопасную зону. На следующем этапе ещё 155 воздушных судов активно участвовали в спасении второго пилота.
Президент выразил благодарность каждому военнослужащему, успешно выполнившему эту миссию. Вместе с тем, дипломатическая ситуация остаётся сложной.
В понедельник Иран и Соединённые Штаты рассмотрели предложения Пакистана о прекращении военных действий. Однако в течение дня из-за противоречивых сообщений о взаимоотношениях между двумя сторонами возможность достижения соглашения остаётся неопределённой.