Tramp va NATO o‘rtasidagi munosabatlarda yangi keskinlik yuzaga keldi
AQSH va uning Yevropadagi ittifoqchilari o‘rtasidagi munosabatlar tobora murakkablashib bormoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Prezident Donald Tramp Eron bilan bog‘liq vaziyat hamda Grenlandiya masalasida NATOga nisbatan jiddiy e’tirozlarini ochiq bildirdi. Shimoliy Atlantika alyansi ichidagi ushbu sovuqchilik va Vashingtonning keskin bayonotlari xalqaro siyosatda yangi xavotirlarni keltirib chiqarmoqda.
Oq uyda NATO bosh kotibi Mark Ryutte bilan uchrashuvdan so‘ng Donald Tramp ijtimoiy tarmoqlardagi sahifasida ittifoqchilarni tanqid ostiga oldi. Prezidentning fikricha, AQSH Eron bilan bog‘liq murakkab vaziyatda qolganda, NATOdagi sheriklar yetarlicha birdamlik ko‘rsatmadi.
Ayniqsa, Ho‘rmuz bo‘g‘ozidagi xavfsizlikni ta’minlashda Yevropa davlatlarining mas’uliyatni o‘z zimmasiga olishdan qochishi Vashingtonning g‘azabiga sabab bo‘ldi. Tramp yana bir bor Grenlandiya mavzusini kun tartibiga olib chiqdi.
Ushbu ulkan Arktika orolini boshqaruv tizimi sust hudud deb atagan prezident, ittifoqchilarga mazkur masalada bosimni kuchaytirdi. Daniya hududi hisoblangan Grenlandiyani AQSH nazoratiga olish rejasi xalqaro hamjamiyatda turlicha talqin qilinmoqda.
Trampning ta’kidlashicha, agar AQSH bu hududda faolroq bo‘lmasa, orol Rossiya va Xitoyning ta’sir doirasiga tushib qolishi mumkin. Mart oyida Eronning Ho‘rmuz bo‘g‘ozini to‘sib qo‘yishi jahon bozorida neft va gaz narxlarining keskin oshishiga olib keldi.
Energiya xavfsizligi xavf ostida qolgan bir paytda, AQSH ittifoqchilardan aniq harbiy yordam kutgan edi. Biroq Yevropa davlatlarining ehtiyotkorona pozitsiyasi ikki tomonlama aloqalarni yanada sovuqlashtirdi.
NATO bosh kotibi Mark Ryutte uchrashuvni ochiq muloqot deb atagan bo‘lsa-da, alyans ichidagi kelishmovchiliklar mavjudligini yashirmadi. U ayrim Yevropa davlatlari o‘z zimmasiga olgan majburiyatlarni to‘liq bajarmayotganini tan oldi.
Shunga qaramay, AQSHning alyansdan chiqib ketishi ehtimoli hozircha murakkab siyosiy va huquqiy jarayon hisoblanadi. Daniya hukumati Grenlandiyani sotib olish yoki mamlakat tarkibiga qo‘shib olish g‘oyasini qat’iy rad etmoqda.
Kopenhagen Vashingtonni ogohlantirib, hududiy yaxlitlikka nisbatan qilinadigan har qanday tajovuzkor harakat G‘arb mudofaa tizimiga putur yetkazishini bildirdi. Shunga qaramay, NATO Arktikada o‘z harbiy ishtirokini kuchaytirish bo‘yicha yangi choralarni ko‘rmoqda.
Kelajakda AQSH va NATO o‘rtasidagi bu ishonch inqirozi qanday yakun topishi hozircha noma’lum. Mintaqadagi geosiyosiy vaziyat nihoyatda nozik va o‘zgaruvchanligicha qolmoqda.

В отношениях между Трампом и НАТО возникла новая напряженность
Отношения между США и их европейскими союзниками становятся все более сложными. Об этом сообщает Zamin.uz.
Президент Дональд Трамп открыто выразил серьезные претензии к НАТО в связи с ситуацией вокруг Ирана, а также по вопросу Гренландии. Это охлаждение внутри Североатлантического альянса и резкие заявления Вашингтона вызывают новые опасения в международной политике.
После встречи в Белом доме с генеральным секретарем НАТО Марком Рютте Дональд Трамп раскритиковал союзников на своих страницах в социальных сетях. По мнению президента, когда США оказались в сложной ситуации, связанной с Ираном, партнеры по НАТО не проявили достаточной солидарности.
В частности, гнев Вашингтона вызвало нежелание европейских стран брать на себя ответственность за обеспечение безопасности в Ормузском проливе. Трамп вновь вынес на повестку дня тему Гренландии.
Назвав этот огромный арктический остров регионом со слабой системой управления, президент усилил давление на союзников по данному вопросу. План США взять под контроль Гренландию, которая считается территорией Дании, по-разному интерпретируется международным сообществом.
Трамп подчеркнул, что если США не будут более активны в этом регионе, остров может попасть под влияние России и Китая. Блокировка Ираном Ормузского пролива в марте привела к резкому росту цен на нефть и газ на мировом рынке.
В то время, когда энергетическая безопасность оказалась под угрозой, США ожидали от союзников конкретной военной помощи. Однако осторожная позиция европейских стран еще больше охладила двусторонние отношения.
Хотя генеральный секретарь НАТО Марк Рютте назвал встречу открытым диалогом, он не стал скрывать наличие разногласий внутри альянса. Он признал, что некоторые европейские государства не в полной мере выполняют взятые на себя обязательства.
Тем не менее, вероятность выхода США из альянса на данный момент является сложным политическим и правовым процессом. Правительство Дании решительно отвергает идею покупки Гренландии или включения ее в состав страны.
Копенгаген предупредил Вашингтон, заявив, что любые агрессивные действия в отношении территориальной целостности нанесут ущерб системе обороны Запада. Несмотря на это, НАТО принимает новые меры по усилению своего военного присутствия в Арктике.
Чем закончится этот кризис доверия между США и НАТО в будущем, пока неизвестно. Геополитическая ситуация в регионе остается крайне хрупкой и изменчивой.