Zamonaviy bolalik haqida gap ketganda, avvalambor ko‘z oldimizda smartfonlar, planshetlar va turli gadjetlar paydo bo‘ladi. MTS tomonidan Bolalar kuni munosabati bilan o‘tkazilgan keng ko‘lamli tadqiqot natijalari ham bunga tasdiq bo‘ldi. Unga ko‘ra, Rossiyada 4 yoshdan 14 yoshgacha bo‘lgan bolalarning internetdan foydalanish ko‘rsatkichi ancha yuqori ekanligi ma’lum bo‘ldi.
Mutaxassislarning qayd etishicha, hozirgi bolaning birinchi elektron qurilmasi o‘rtacha 5 yoshida, SIM-kartaga ega bo‘lgan birinchi gadjeti esa taxminan 6-8 yoshda paydo bo‘lmoqda. Bu ko‘rsatkichlarning yuqoriligi, bolalarning ijtimoiylashuv jarayoni va kundalik hayotida raqamli vositalarning ahamiyati ortib borayotganidan dalolat beradi.
Yosh guruhlari bo‘yicha internet faoliyatiga e’tibor qaratadigan bo‘lsak, tahlilchilarning fikricha, 11-14 yoshli bolalar eng ko‘p internetga tobe bo‘lib qolmoqda. Bu yoshdagi bolalarning 39 foizi kuniga 6-8 soatni internet tarmog‘ida o‘tkazadi. Undan keyingi o‘rinda turgan 7-10 yosh guruhidagi bolalarning deyarli yarmi, ya’ni 41 foizi kuniga 3-5 soatini onlayn muhitda o‘tkazishadi. Eng kichik yoshdagi, ya’ni 4-6 yoshli bolalarning 43 foizi esa internetdan kuniga ikki soatdan ko‘p bo‘lmagan vaqt foydalanishi kuzatilmoqda.
Bolalarning onlayn muhitdagi qiziqishlari ham tahlil qilingan. Bu yoshdagi foydalanuvchilarning ko‘pchiligi messenjerlarda muloqot qilish (74%), ijtimoiy tarmoqlarda faoliyat yuritish (71%), turli mobil o‘yinlarda ishtirok etish (70%) hamda videoxizmatlardagi ko‘ngilochar videolarni ko‘rish (66%) bilan mashg‘ul bo‘ladi.
Tadqiqot shuningdek, ota-onalar bolalarining internetdan foydalanishiga nisbatan qanday choralar ko‘rayotgani haqida ham ma’lumot berdi. Ma’lum bo‘lishicha, ota-onalarning 79 foizi farzandini internetdagi ehtimoliy xavf-xatarlar haqida tushuntirish suhbatlari o‘tkazish bilan cheklanadi. Respondentlarning 59 foizi bolalarining ekran vaqtiga cheklov o‘rnatishni afzal ko‘rsa, 38 foizi muntazam ravishda brauzer tarixi va qurilma faoliyati haqidagi ma’lumotlarni tekshirib boradi.
Shu bilan birga, bolalarning telefon orqali faoliyatida xavfsizlik bilan bog‘liq yana bir muhim jihat ham aniqlangan. MTS hisobotiga ko‘ra, har bir bola noma’lum raqamlarga o‘rtacha oyiga 17 marta qo‘ng‘iroq qiladi. Bu holat bolalarning onlayn muhitdagi xavfsizligi uchun maxsus texnik vositalarga ehtiyojni oshirmoqda. MTS bu muammoga yechim sifatida “Himoyachi” xizmati, "Membrana Kids" mobil ilovasi va "Mening MTSim" ilovasidagi "Oilaviy guruh" funksiyasini taqdim etmoqda. Ushbu vositalar yordamida ota-onalar farzandlarini onlayn firibgarlik va boshqa salbiy ta’sirlardan himoya qilishlari mumkin.
Hozirda mazkur xizmatlarni sinov tarzida 6 iyungacha ulagan barcha foydalanuvchilar 30 kun davomida ushbu vositalardan bepul foydalanish imkoniyatiga ega bo‘lishadi. Bu ota-onalar uchun yaxshi imkoniyat bo‘lib, farzandlarini xavfsiz internet muhiti bilan ta’minlashlari uchun qulay sharoit yaratadi.
MTS tadqiqotida jami 2000 nafar respondent ishtirok etgan bo‘lib, ular aholisi 100 ming kishidan ziyod bo‘lgan shaharlarda istiqomat qiluvchi bolalarning ota-onalari hisoblanadi. Shuningdek, kompaniya o‘z abonentlarining anonimlashtirilgan ma’lumotlari asosida ham tahlil o‘tkazgan.
Mutaxassislar ta’kidlaganidek, zamonaviy bolalarning raqamli olami bilan uzviy bog‘liqlikda yashashi tabiiy jarayon bo‘lib qoldi. Biroq, ushbu raqamli muhitda bolalarning xavfsizligi va ularning internetga qaramligining oldini olish ota-onalarning doimiy e’tiborini talab qiladigan muhim masalaga aylanmoqda. Shuning uchun bugundanoq ota-onalar farzandlarining raqamli dunyodagi hayotini nazorat qilish va ularni xavf-xatarlardan himoya qilishning samarali usullaridan foydalanishlari kerak. Bu orqali ular farzandlarining sog‘lom raqamli muhitda o‘sib-ulg‘ayishiga hissa qo‘shgan bo‘lishadi.
Tramp nutqida Hormuz bo'g'ozini o'z ismi bilan atab qo'ydi
Amerika Qo'shma Shtatlari prezidenti Donald Tramp kelajak investitsiyalari tashabbusi doirasida o'tkazilgan katta konferensiyada nutq so'zlamoqda edi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. U
Abu-Dabi shahridagi sanoat zonasiga Eron tomonidan yo'naltirilgan raketa zarbasi natijasida besh kishi jarohat oldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Bu haqda Al-Hadath telekanalining Abu-Dabi
Dunyo Bugun, 13:37
Jahon futbolining mashhur yulduzi va Barselona klubi tarixidagi eng muvaffaqiyatli o'yinchilardan biri sanaladigan Luis Suares yana bir bor sportdan tashqari sohadagi faoliyati bilan
Turkiya Tashqi ishlar vaziri Hakan Fidan so'nggi bayonotida AQSh va Eron o'rtasidagi diplomatik muzokaralar jadal sur'atda davom etayotganini e'lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar

Жизнь российских детей оказалась в ловушке интернета?
Когда речь идет о современном детстве, на ум приходят смартфоны, планшеты и различные гаджеты. Результаты масштабного исследования, проведенного МТС в честь Дня защиты детей, также подтвердили это. Согласно исследованию, в России уровень использования интернета детьми в возрасте от 4 до 14 лет оказался довольно высоким.
По словам специалистов, первое электронное устройство у современного ребенка появляется в среднем в 5 лет, а первый гаджет с SIM-картой — примерно в 6-8 лет. Высокие показатели свидетельствуют о том, что процесс социализации детей и значение цифровых средств в их повседневной жизни продолжают расти.
Если обратить внимание на интернет-активность по возрастным группам, аналитики считают, что дети в возрасте 11-14 лет наиболее подвержены интернету. 39% детей этого возраста проводят в интернете от 6 до 8 часов в день. На втором месте находятся дети в возрасте 7-10 лет, почти половина из которых, а именно 41%, проводит в онлайн-среде от 3 до 5 часов в день. Среди самых маленьких, то есть детей в возрасте 4-6 лет, 43% используют интернет не более двух часов в день.
Также были проанализированы интересы детей в онлайн-среде. Большинство пользователей этого возраста занимаются общением в мессенджерах (74%), активностью в социальных сетях (71%), участием в различных мобильных играх (70%) и просмотром развлекательных видео на видеосервисах (66%).
Исследование также предоставило информацию о том, какие меры принимают родители в отношении использования детьми интернета. Оказалось, что 79% родителей ограничиваются разговорами с детьми о потенциальных рисках в интернете. 59% респондентов предпочитают устанавливать ограничения на экранное время своих детей, а 38% регулярно проверяют историю браузера и информацию о деятельности устройства.
В то же время был выявлен еще один важный аспект, связанный с безопасностью детей в телефонной активности. Согласно отчету МТС, каждый ребенок в среднем 17 раз в месяц звонит на неизвестные номера. Эта ситуация увеличивает потребность в специальных технических средствах для обеспечения безопасности детей в онлайн-среде. МТС предлагает в качестве решения этой проблемы услуги «Защитник», мобильное приложение «Membrana Kids» и функцию «Семейная группа» в приложении «Мой МТС». С помощью этих инструментов родители могут защищать своих детей от онлайн-мошенничества и других негативных воздействий.
В настоящее время все пользователи, подключившие эти услуги в тестовом режиме до 6 июня, имеют возможность бесплатно пользоваться этими инструментами в течение 30 дней. Это хорошая возможность для родителей создать удобные условия для обеспечения своих детей безопасной интернет-средой.
В исследовании МТС участвовали 2000 респондентов, которые являются родителями детей, проживающих в городах с населением более 100 тысяч человек. Кроме того, компания провела анализ на основе анонимизированных данных своих абонентов.
Как отмечают специалисты, естественным процессом стало то, что современные дети живут в неразрывной связи с цифровым миром. Однако безопасность детей в этом цифровом окружении и предотвращение их зависимости от интернета становятся важными вопросами, требующими постоянного внимания со стороны родителей. Поэтому уже сегодня родителям следует использовать эффективные методы контроля жизни своих детей в цифровом мире и защищать их от рисков. Это позволит им внести вклад в здоровое развитие их детей в цифровой среде.
Среди сложных событий на мировой политической арене особое и острое внимание привлекает уникальная ситуация в Непале. Об этом сообщает Zamin.uz. Впервые в истории страны бывший премьер-министр Шерма
Мир Сегодня, 15:25
Украина и Саудовская Аравия вывели оборонное сотрудничество на новый уровень
Фото: AP Военно-техническое сотрудничество между Ближним Востоком и Восточной Европой переходит на новый и серьезный этап. Об этом сообщает Zamin.uz. Украина сегодня признана не только страной,
Мир Сегодня, 14:55
Трамп в своей речи назвал Ормузский пролив своим именем
Президент Соединенных Штатов Америки Дональд Трамп выступал с речью на крупной конференции в рамках инициативы по будущим инвестициям. Об этом сообщает Zamin.uz. В ходе продолжения своего
Мир Сегодня, 14:23
Ракетный удар Ирана по Абу-Даби: пятеро получили ранения
В результате ракетного удара, нанесенного Ираном по промышленной зоне города Абу-Даби, пятеро человек получили ранения. Об этом сообщает Zamin.uz. Об этом говорится в информации телеканала
Мир Сегодня, 13:37
Луис Суарес, знаменитая звезда мирового футбола и один из самых успешных игроков в истории клуба «Барселона», вновь привлек внимание своей деятельностью вне спорта. Об этом сообщает Zamin.uz.
Переговоры между США и Ираном продолжаются в интенсивном режиме
Министр иностранных дел Турции Хакан Фидан в своем последнем заявлении объявил, что дипломатические переговоры между США и Ираном продолжаются в ускоренном темпе. Об этом сообщает Zamin.uz. Этот