Saudiya Arabistoni Osiyo uchun neft narxini rekord darajaga ko'tardi
Saudiya Arabistoni Osiyo bozorlari uchun o‘zining asosiy xom neft turi bo‘lgan Arab Light narxini misli ko‘rilmagan darajaga ko‘tardi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu qaror Yaqin Sharqdagi qurolli mojarolar keskinlashishi va Eron tomonidan Gormuz bo‘g‘ozining deyarli to‘liq yopilishi ortidan qabul qilindi. Bunday vaziyat jahon energiya bozorlaridagi barqarorlikka jiddiy putur yetkazdi va xalqaro ekspertlar e’tiborini tortdi.
Bu haqda iqtisodiy nashrlar tomonidan berilgan ma’lumotlar neft sanoatidagi keskin o‘zgarishlardan dalolat bermoqda. Mamlakatning davlat neft kompaniyasi bo‘lgan Saudi Aramco kelgusi oy uchun Osiyo neftni qayta ishlash zavodlariga yetkazib beriladigan Arab Light navli neft narxini mintaqaviy ko‘rsatkichlardan qariyb yigirma dollarga yuqori qilib belgiladi.
Bu ko‘rsatkich soha tarixidagi eng yuqori o‘sish bo‘lib qayd etildi. Ayni paytda Brent rusumli xom neft narxi ham urush harakatlari ta’sirida ellik foizdan ko‘proqqa qimmatlashgani kuzatilmoqda.
Mintaqadagi mojaro oltinchi haftasiga kirar ekan, strategik ahamiyatga ega bo‘lgan Gormuz bo‘g‘ozi orqali yuk tashish deyarli to‘xtab qoldi. Natijada Saudiya Arabistoni va Fors ko‘rfazidagi boshqa yirik ishlab chiqaruvchilarning millionlab barrel nefti o‘zining odatiy yo‘nalishidan uzilib qoldi.
Vaziyatga javoban Saudiya hukumati neft tashish oqimini Ras Tanura portidan Qizil dengiz bo‘yidagi Yanbu portiga yo‘naltirishga majbur bo‘ldi. Bu ikki port orasidagi masofa bir ming ikki yuz kilometrdan ortiqni tashkil etadi.
Logistik qiyinchiliklarga qaramay, Saudi Aramco kompaniyasining rasmiy narxlar ro‘yxati hali ham asosiy yuklash maskanidagi standart narxlarni aks ettirmoqda. Kompaniya o‘z mijozlaridan har ikkala portdan olishni istagan xomashyo miqdori bo‘yicha alohida so‘rovlar yuborishni so‘ragan.
Shu bilan birga, faqatgina Arab Light navli neft Yanbu porti orqali yetkazib berilishi ma’lum qilingan. Faqatgina ushbu nav emas, balki Osiyo bozoriga mo‘ljallangan barcha turdagi neft mahsulotlari narxi ham keskin oshirildi.
Garchi Gormuz bo‘g‘ozining yopilishi yuk tashishga to‘sqinlik qilayotgan bo‘lsa-da, narxlarning ko‘tarilishi barcha yo‘nalishlarda kuzatilmoqda. Xususan, Amerika Qo‘shma Shtatlari va Shimoliy-G‘arbiy Yevropa mamlakatlari uchun mo‘ljallangan yetkazib berishlar ham rekord darajadagi narx o‘sishiga duch keldi.
Bu holat jahon iqtisodiyotida energiya resurslari tanqisligi va inflyatsiya xavfini yanada kuchaytirishi mumkin.

Саудовская Аравия подняла цены на нефть для Азии до рекордного уровня
Саудовская Аравия повысила цену на свой основной сорт сырой нефти Arab Light для азиатских рынков до беспрецедентного уровня. Это решение было принято на фоне эскалации вооруженных конфликтов на Ближнем Востоке и практически полной блокировки Ормузского пролива со стороны Ирана.
Данная ситуация серьезно подорвала стабильность на мировых энергетических рынках и привлекла внимание международных экспертов. Данные экономических изданий свидетельствуют о резких изменениях в нефтяной отрасли.
Государственная нефтяная компания страны Saudi Aramco установила цену на сорт Arab Light для азиатских НПЗ на следующий месяц почти на двадцать долларов выше региональных ориентиров. Этот показатель стал самым высоким ростом в истории отрасли.
В то же время наблюдается рост цен на сырую нефть марки Brent более чем на пятьдесят процентов под влиянием военных действий. По мере того как конфликт в регионе вступает в шестую неделю, судоходство через стратегически важный Ормузский пролив практически прекратилось.
В результате миллионы баррелей нефти из Саудовской Аравии и других крупных производителей Персидского залива оказались отрезаны от своих привычных маршрутов. В ответ на ситуацию власти Саудовской Аравии были вынуждены перенаправить потоки транспортировки нефти из порта Рас-Таннура в порт Янбу на побережье Красного моря.
Расстояние между этими двумя портами составляет более тысячи двухсот километров. Несмотря на логистические трудности, официальный прейскурант Saudi Aramco по-прежнему отражает стандартные цены в основном пункте отгрузки.
Компания попросила своих клиентов направить отдельные запросы по объемам сырья, которые они желают получить из обоих портов. При этом сообщается, что через порт Янбу будет поставляться только нефть сорта Arab Light.
Резко выросли цены не только на этот сорт, но и на все виды нефтепродуктов, предназначенных для азиатского рынка. Хотя закрытие Ормузского пролива препятствует перевозкам, рост цен наблюдается по всем направлениям.
В частности, поставки в Соединенные Штаты и страны Северо-Западной Европы также столкнулись с рекордным ростом цен. Эта ситуация может еще больше усилить дефицит энергоресурсов и инфляционные риски в мировой экономике.