Markaziy bank xorijiy valyutalarning so'mga nisbatan yangi qiymatini belgiladi
O'zbekiston Respublikasi Markaziy banki mamlakat moliya bozoridagi xorijiy valyutalarning navbatdagi qiymatlarini belgiladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Yangilangan ma'lumotlarga ko'ra, asosiy xalqaro valyutalar o'zbek so'miga nisbatan sezilarli darajada qimmatlashgani kuzatilmoqda. Xususan, 2026-yilning 8-aprel holatiga ko'ra, AQSH dollari kursi 32 so'm 74 tiyinga ko'tarilib, bir dollar uchun 12 208 so'm 8 tiyin etib belgilandi.
Ushbu o'zgarish ichki bozordagi valyuta ayirboshlash jarayonlariga bevosita ta'sir ko'rsatishi kutilmoqda. Yevropa ittifoqining pul birligi bo'lgan yevro kursida ham o'sish dinamikasi qayd etildi.
Mazkur valyuta 52 so'm 46 tiyinga qimmatlashib, jami 14 116 so'm 20 tiyinni tashkil etmoqda. Shuningdek, Rossiya rubli ham o'z qiymatini biroz oshirib, 155 so'm darajasiga yetdi.
Britaniya funt sterlingi esa eng katta o'sish ko'rsatkichlaridan birini namoyon etdi. Uning qiymati 67 so'm 78 tiyinga ko'tarilib, 16 195 so'm 24 tiyin miqdorida qayd etildi.
Boshqa xalqaro valyutalar ham umumiy tendensiyadan ortda qolmagan holda o'z kurslarini yangiladi. Yaponiya iyenasi va Shveytsariya franki ham so'mga nisbatan qimmatlashgan bo'lsa, Xitoy yuani 11 so'm 28 tiyinga ko'tarilib, 1 780 so'm 28 tiyinga teng bo'ldi.
Markaziy bank tomonidan o'rnatilgan ushbu rasmiy kurslar buxgalteriya hisobi, statistika hisobotlari hamda boshqa bojxona va majburiy to'lovlarni amalga oshirishda asos bo'lib xizmat qiladi. Valyuta bozoridagi bunday o'zgarishlar tashqi savdo aylanmasi va iqtisodiy ko'rsatkichlarga o'z ta'sirini o'tkazishi tabiiy holatdir.

Центральный банк Республики Узбекистан установил очередные курсы иностранных валют на финансовом рынке страны. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно обновленным данным, наблюдается значительное укрепление основных международных валют по отношению к узбекскому суму. В частности, по состоянию на 8 апреля 2026 года курс доллара США вырос на 32 сума 74 тийина и составил 12 208 сумов 8 тийинов за один доллар.
Ожидается, что это изменение окажет прямое влияние на процессы обмена валюты на внутреннем рынке. Динамика роста зафиксирована и в курсе евро — единой валюты Европейского союза.
Данная валюта подорожала на 52 сума 46 тийинов, составив в общей сложности 14 116 сумов 20 тийинов. Также российский рубль немного прибавил в цене, достигнув отметки 155 сумов.
Британский фунт стерлингов продемонстрировал один из самых высоких показателей роста: его стоимость поднялась на 67 сумов 78 тийинов и была зафиксирована на уровне 16 195 сумов 24 тийина. Другие международные валюты также обновили свои курсы, следуя общей тенденции.
Японская иена и швейцарский франк подорожали по отношению к суму, а китайский юань вырос на 11 сумов 28 тийинов, составив 1 780 сумов 28 тийинов. Официальные курсы, установленные Центральным банком, служат основой для ведения бухгалтерского учета, статистической отчетности, а также для осуществления таможенных и других обязательных платежей.
Подобные изменения на валютном рынке естественным образом влияют на внешнеторговый оборот и экономические показатели.