O'zbekiston Respublikasi Markaziy banki 2026-yil 24-aprel holatiga ko'ra xorijiy valyutalarning so'mga nisbatan yangi qiymatlarini belgiladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Yangilangan ma'lumotlarga ko'ra, asosiy xalqaro valyutalar kursida pasayish tendensiyasi kuzatilmoqda. Xususan, AQSH dollari o'tgan kungi ko'rsatkichga nisbatan 26,53 so'mga arzonlashib, 12 015,96 so'm darajasida qayd etildi.
Bu ko'rsatkich valyuta bozoridagi barqarorlikni saqlashga xizmat qiladi. Yevropa valyutasi bo'lgan yevro kursi ham sezilarli darajada pasaydi.
Yevro 96,06 so'mga arzonlashib, bir yevro 14 051,46 so'mni tashkil etmoqda. Rossiya rubli esa 0,25 so'mga tushib, 160,30 so'm qiymatida to'xtadi.
Britaniya funt sterlingi kursi ham pasayishdan chetda qolmadi, u 59,9 so'mga arzonlashib, 16 222,75 so'mga teng bo'ldi. Ushbu o'zgarishlar tashqi savdo va iqtisodiy aloqalardagi joriy holatni aks ettiradi.
Boshqa osiyo va yevropa valyutalarida ham pasayish holatlari kuzatildi. Yaponiya iyenasi 0,35 so'mga arzonlashib, 75,22 so'm bo'lgan bo'lsa, Shveysariya franki 112,31 so'mga tushib, 15 303,06 so'm etib belgilandi.
Xitoy yuani ham o'z qiymatini biroz yo'qotib, 6,57 so'mga pasaydi va 1 758,34 so'mni tashkil qildi. Markaziy bank ushbu kurslarni valyuta operatsiyalari, buxgalteriya hisobi va statistik hisobotlarni yuritish uchun belgilagan bo'lib, ular tijorat banklari orqali amalga oshiriladigan oldi-sotdi jarayonlarida tavsiyaviy xarakterga ega.
Valyuta bozoridagi bu kabi o'zgarishlar tadbirkorlar va aholi uchun muhim moliyaviy ko'rsatkich bo'lib xizmat qiladi.

Центральный банк Республики Узбекистан установил новые значения иностранных валют по отношению к суму на 24 апреля 2026 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно обновленным данным, в курсах основных международных валют наблюдается тенденция к снижению. В частности, доллар США подешевел на 26,53 сума по сравнению с предыдущим показателем и зафиксирован на уровне 12 015,96 сума.
Данный показатель служит поддержанию стабильности на валютном рынке. Курс европейской валюты — евро — также значительно снизился.
Евро подешевел на 96,06 сума, составив 14 051,46 сума за один евро. Российский рубль упал на 0,25 сума и остановился на отметке 160,30 сума.
Курс британского фунта стерлингов также не остался в стороне от снижения, подешевев на 59,9 сума до 16 222,75 сума. Эти изменения отражают текущую ситуацию во внешней торговле и экономических отношениях.
Снижение также наблюдалось в других азиатских и европейских валютах. Японская иена подешевела на 0,35 сума до 75,22 сума, а швейцарский франк упал на 112,31 сума, составив 15 303,06 сума.
Китайский юань также немного потерял в стоимости, снизившись на 6,57 сума до 1 758,34 сума. Центральный банк установил данные курсы для валютных операций, бухгалтерского учета и статистической отчетности; они носят рекомендательный характер для процессов купли-продажи через коммерческие банки.
Подобные изменения на валютном рынке служат важным финансовым индикатором для предпринимателей и населения.