Oltin quymalarning sotuv narxlari pasaydi
O'zbekiston Markaziy Banki joriy yilning 24 apreli uchun o'lchovli oltin quymalarning sotuv narxlarini e'lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Yangilangan ma'lumotlarga ko'ra, oltinning bir gramm qiymati avvalgi ko'rsatkichlarga nisbatan 1 200 so'mga pasayganini kuzatish mumkin. Hozirgi kunda o'lchovli oltin quymalarning vazni va narxlari quyidagicha belgilangan.
Besh grammli oltin quyma 9 million 464 ming so'm, o'n grammli quyma 18 million 747 ming so'm, yigirma grammli quyma 37 million 493 ming so'm turibdi. Shuningdek, ellik grammli oltin quymaning narxi 93 million 734 ming so'mni, yuz grammli quymaning narxi esa 187 million 467 ming so'mni tashkil etadi.
Ushbu oltin quymalarni O'zbekiston hududidagi barcha tijorat banklarining filiallari va ofislaridan xarid qilish imkoniyati mavjud. Banklar orqali amalga oshiriladigan ushbu sotuvlar fuqarolarga jamg'armalarini saqlashning ishonchli vositasini taqdim etadi.
Biroq, xaridorlarga bank ofisiga tashrif buyurishdan avval oltin quymalar zaxirada mavjudligini aniqlashtirish tavsiya etiladi. Oxirgi vaqtlarda oltin narxlarining jadal o'sishi natijasida ularga bo'lgan talab sezilarli darajada ortgan.
Shu sababli, ko'pgina bank filiallarida oltin quymalar tezda tugab qolish ehtimoli yuqori. Xaridorlarning vaqtini tejash va noqulayliklarning oldini olish uchun avval telefon orqali yoki bank ilovalari yordamida ma'lumot olish maqsadga muvofiqdir.

Цены на продажу золотых слитков снизились
Центральный банк Узбекистана объявил цены продажи мерных золотых слитков на 24 апреля текущего года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно обновленным данным, стоимость одного грамма золота снизилась на 1 200 сумов по сравнению с предыдущими показателями. На сегодняшний день вес и цены мерных золотых слитков установлены следующим образом: слиток весом пять граммов стоит 9 миллионов 464 тысячи сумов, десятиграммовый — 18 миллионов 747 тысяч сумов, двадцатиграммовый — 37 миллионов 493 тысячи сумов.
Также цена пятидесятиграммового золотого слитка составляет 93 миллиона 734 тысячи сумов, а стограммового — 187 миллионов 467 тысяч сумов. Данные золотые слитки можно приобрести в филиалах и офисах всех коммерческих банков на территории Узбекистана.
Продажи через банки предоставляют гражданам надежный инструмент для сохранения своих сбережений. Однако покупателям рекомендуется уточнить наличие золотых слитков в запасах перед посещением офиса банка.
В последнее время спрос на них значительно вырос в результате стремительного роста цен на золото. По этой причине во многих филиалах банков существует высокая вероятность быстрого исчерпания запасов слитков.
Чтобы сэкономить время и избежать неудобств, целесообразно предварительно получить информацию по телефону или через банковские приложения.