Markaziy bank xorijiy valyutalarning so'mga nisbatan yangi qiymatlarini e'lon qildi
Oʻzbekiston Respublikasi Markaziy banki 2026-yilning 27-aprel kunidan boshlab amal qiladigan xorijiy valyutalarning soʻmga nisbatan yangi qiymatlarini eʼlon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mazkur yangilangan maʼlumotlarga koʻra, jahon bozoridagi asosiy valyuta birliklarining milliy valyutamizga nisbatan qiymatida oʻzgarishlar kuzatilgan. Xususan, AQSH dollari va Yaponiya iyenasi kursida biroz koʻtarilish qayd etilgan boʻlsa, qolgan barcha asosiy xorijiy valyutalar oʻz qiymatini yoʻqotib, arzonlashish tendensiyasini koʻrsatgan.
AQSH dollari kursi bir necha kun davom etgan pasayish jarayonidan soʻng yana yuqoriga qarab harakatlana boshladi. Dollar kursi oʻtgan kungi koʻrsatkichga nisbatan 4,52 soʻmga oshib, bir dollar uchun 12 020,48 soʻm darajasida belgilandi.
Shu bilan birga, Yevropa valyutasi boʻlmish yevro kursi pasayishda davom etmoqda. Yevro qiymati 3,13 soʻmga arzonlab, 14 048,33 soʻmni tashkil etdi.
Britaniya funt sterlingi esa boshqa valyutalarga qaraganda sezilarli darajada arzonlashdi. Funt sterling kursining 15,54 soʻmga pasayishi natijasida uning qiymati 16 207,21 soʻmga tushib qoldi.
Rossiya rubli ham oʻz qiymatini yoʻqotgan valyutalar qatoridan joy oldi. Rubl kursi 1,53 soʻmga arzonlashib, 158,77 soʻm etib belgilandi.
Shuningdek, Shveysariya franki 29,26 soʻmga pasayib, 15 273,80 soʻmga tushgan boʻlsa, Xitoy yuani deyarli oʻzgarishsiz qolib, 0,01 soʻmga arzonlashdi va 1 758,33 soʻmni tashkil qildi. Yaponiya iyenasi esa juda kichik farq bilan, yaʼni 0,03 soʻmga oshib, 75,25 soʻm qiymatida qayd etildi.
Markaziy bank tomonidan belgilangan ushbu yangilangan kurslar mamlakat hududidagi barcha buxgalteriya hisoblari, bank operatsiyalari hamda bojxona toʻlovlarini amalga oshirishda asosiy koʻrsatkich boʻlib xizmat qiladi.

Центральный банк Республики Узбекистан объявил новые курсы иностранных валют по отношению к суму, которые вступят в силу с 27 апреля 2026 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно обновленным данным, наблюдаются изменения стоимости основных мировых валют по отношению к нашей национальной валюте. В частности, зафиксирован небольшой рост курса доллара США и японской иены, в то время как все остальные основные иностранные валюты продемонстрировали тенденцию к снижению стоимости.
Курс доллара США начал расти после нескольких дней падения. Стоимость доллара увеличилась на 4,52 сума по сравнению с предыдущим показателем и была установлена на уровне 12 020,48 сума за доллар.
В то же время курс европейской валюты — евро — продолжает снижаться. Стоимость евро упала на 3,13 сума и составила 14 048,33 сума.
Британский фунт стерлингов подешевел более значительно по сравнению с другими валютами. В результате снижения курса на 15,54 сума его стоимость упала до 16 207,21 сума.
Российский рубль также оказался в числе валют, потерявших в цене. Курс рубля снизился на 1,53 сума и был установлен на уровне 158,77 сума.
Кроме того, швейцарский франк подешевел на 29,26 сума до 15 273,80 сума, а китайский юань остался практически без изменений, снизившись на 0,01 сума и составив 1 758,33 сума. Японская иена выросла на незначительную величину — 0,03 сума, зафиксировавшись на отметке 75,25 сума.
Данные обновленные курсы, установленные Центральным банком, служат основным индикатором для ведения бухгалтерского учета, банковских операций и таможенных платежей на всей территории страны.