Amerika Qo'shma Shtatlari fond bozorida Intel kompaniyasi aksiyalari choraklik hisobot e'lon qilinganidan so'ng 23,6 foizga qimmatlashdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Savdolar davomida o'sish ko'rsatkichi 25 foizga yetib, kompaniya qimmatli qog'ozlari narxi 2000-yillardagi texnologik inqiroz davridagi maksimal darajadan ham yuqoriladi. Bir dona aksiya narxi 82,54 dollarga yetib, 1987-yildan buyon qayd etilgan eng yuqori o'sish sur'atini ko'rsatdi.
Bu haqda nufuzli nashrlar xabar bermoqda. Bloomberg agentligi ma'lumotlariga ko'ra, AQSh hukumati o'tgan yilning avgust oyidan buyon egalik qilayotgan Intel aksiyalari paketi qiymati 36 milliard dollarga yetdi.
Agar hukumat ushbu aktivlarni hozir sotsa, sof foyda 27 milliard dollarni tashkil etadi. Sun'iy intellekt sohasidagi jadal rivojlanish Intel protsessorlariga bo'lgan talabni keskin oshirdi va kompaniyani inqirozli holatdan muvaffaqiyatli olib chiqishga yordam berdi.
Ushbu ijobiy o'zgarishlar sohadagi boshqa yirik kompaniyalarga ham o'z ta'sirini ko'rsatdi. AMD aksiyalari 14 foizga, Arm qimmatli qog'ozlari esa 12 foizga qimmatlashdi.
Nvidia kompaniyasining bozor qiymati 4,3 foizga o'sib, 5 trillion dollar chegarasidan o'tdi. Donald Tramp ushbu vaziyatga munosabat bildirib, AQSh yana mikrosxemalar ishlab chiqarish bo'yicha dunyo markaziga aylanayotganini alohida ta'kidlab o'tdi.
Hozirgi kunda texnologiya gigantlari o'rtasidagi raqobat yangi bosqichga ko'tarilmoqda. Intel kompaniyasining bunday yuksak natijalari investorlar ishonchini qaytadan mustahkamladi.
Soha mutaxassislarining fikricha, sun'iy intellekt texnologiyalariga yo'naltirilgan investitsiyalar kelgusida ham texnologik aksiyalar narxi o'sishida asosiy omil bo'lib xizmat qiladi. Bu esa jahon iqtisodiyotida raqamli texnologiyalarning o'rni beqiyos ekanligini yana bir bor isbotlamoqda.

Акции Intel выросли до рекордного уровня
На фондовом рынке США акции компании Intel выросли на 23,6% после публикации квартального отчета. Об этом сообщает Zamin.uz.
В ходе торгов рост достигал 25%, а стоимость ценных бумаг компании превысила максимумы периода технологического кризиса 2000-х годов. Цена за одну акцию достигла 82,54 доллара, продемонстрировав самый высокий темп роста с 1987 года.
Об этом сообщают авторитетные издания. По данным агентства Bloomberg, стоимость пакета акций Intel, которым правительство США владеет с августа прошлого года, достигла 36 миллиардов долларов.
Если правительство продаст эти активы сейчас, чистая прибыль составит 27 миллиардов долларов. Стремительное развитие в области искусственного интеллекта резко повысило спрос на процессоры Intel и помогло компании успешно выйти из кризисного состояния.
Эти положительные изменения оказали влияние и на другие крупные компании отрасли. Акции AMD выросли на 14%, а ценные бумаги Arm — на 12%.
Рыночная стоимость Nvidia увеличилась на 4,3%, превысив отметку в 5 триллионов долларов. Дональд Трамп прокомментировал ситуацию, подчеркнув, что США снова становятся мировым центром производства микросхем.
В настоящее время конкуренция между технологическими гигантами выходит на новый уровень. Столь высокие результаты Intel восстановили доверие инвесторов.
По мнению экспертов отрасли, инвестиции в технологии искусственного интеллекта и впредь будут служить основным фактором роста цен на технологические акции. Это еще раз доказывает неоценимую роль цифровых технологий в мировой экономике.