Kriptovalyuta bozorida investorlarning yuqori xavfli aktivlarga bo‘lgan qiziqishi qayta tiklanishi natijasida Hyperliquid loyihasi boshqa ko‘plab raqamli aktivlarga qaraganda sezilarli darajada yaxshi natijalarni qayd etmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Taniqli tahlilchi Van de Poppe ushbu platformani qisqa muddatli istiqbolda bozordagi yetakchi loyihalardan biri deb hisoblasa-da, uzoq muddatli investitsiyalar masalasida Solana tarmog‘iga ko‘proq ishonch bildirishini ma’lum qildi. Bu boradagi ma’lumotlar nufuzli nashrlardan biri bo‘lgan Coindesk manbasida keltirib o‘tilgan.
Shu bilan birga, sun’iy intellekt texnologiyalari bilan bog‘liq kripto loyihalar hozirgi kunda an’anaviy axborot texnologiyalari kompaniyalariga qaraganda ancha past baholanmoqda. Ekspertlarning fikricha, ushbu segment hali o‘zining haqiqiy qiymatiga to‘liq erishmagan.
Kelgusida altkoinlar bozorida kutilayotgan o‘sish jarayonlarida aynan sun’iy intellekt yo‘nalishidagi loyihalar asosiy harakatlantiruvchi kuchga aylanishi taxmin qilinmoqda. Bu esa investorlar uchun yangi imkoniyatlar eshigini ochishi mumkin.
Maxfiylik masalasi kriptovalyuta olamidagi eng muhim va uzoq muddatli mavzulardan biri bo‘lib qolmoqda. Biroq tahlilchilarning ta’kidlashicha, foydalanuvchilarning shaxsini to‘liq yashiruvchi anonim tizimlar kelajakda davlat tartibga soluvchi organlari tomonidan jiddiy bosimga uchrashi mumkin.
Huquqiy xavflarning ortishi bunday loyihalarning rivojlanishiga to‘sqinlik qilishi ehtimoldan xoli emas. Shuning uchun ham soha vakillari tartibga solish va maxfiylik o‘rtasidagi muvozanatni topish zarurligini uqtirishmoqda.
Makroiqtisodiy vaziyatga nazar tashlaydigan bo‘lsak, obligatsiyalar daromadliligi va markaziy banklar, xususan, AQSH Federal zaxira tizimi olib borayotgan pul-kredit siyosati kriptovalyuta bozori uchun eng muhim omillar bo‘lib qolmoqda. Inflyatsiya darajasi va foiz stavkalari bo‘yicha kutilmalar yaqin kelajakda raqamli aktivlar narxini shakllantirishda asosiy rol o‘ynaydi.
Global iqtisodiy o‘zgarishlar investorlarning xulq-atvoriga bevosita ta’sir ko‘rsatib, bozordagi umumiy kayfiyatni belgilab beradi.

Криптовалютный рынок переживает возрождение интереса инвесторов к высокорисковым активам, в результате чего проект Hyperliquid демонстрирует значительно лучшие результаты по сравнению с множеством других цифровых активов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Известный аналитик Ван де Поппе считает, что эта платформа в краткосрочной перспективе является одним из лидеров рынка, однако, говоря о долгосрочных инвестициях, он выразил большее доверие блокчейну Solana. Эта информация была приведена из источника Coindesk, одного из влиятельных изданий.
В то же время криптопроекты, связанные с технологиями искусственного интеллекта, в настоящее время оцениваются значительно ниже, чем традиционные компании в сфере информационных технологий. По мнению экспертов, этот сегмент ещё не достиг своей истинной стоимости.
В будущем ожидаемый рост на рынке альткоинов, как предполагается, будет стимулироваться именно проектами в области искусственного интеллекта, которые могут стать основной движущей силой. Это может открыть новые возможности для инвесторов.
Проблема конфиденциальности остаётся одной из самых важных и долгосрочных тем в мире криптовалют. Однако аналитики предупреждают, что полностью анонимные системы, обеспечивающие полную конфиденциальность личности пользователей, в будущем могут столкнуться с серьёзным давлением со стороны государственных регулирующих органов.
Усиление правовых рисков может негативно повлиять на развитие таких проектов. Поэтому представители отрасли подчёркивают необходимость поиска баланса между регулированием и конфиденциальностью.
Если рассматривать макроэкономическую ситуацию, то доходность облигаций и политика центральных банков, особенно Федеральной резервной системы США, остаются ключевыми факторами для криптовалютного рынка. Ожидания по инфляции и процентным ставкам в ближайшем будущем будут играть основную роль в формировании цен на цифровые активы.
Глобальные экономические изменения напрямую влияют на поведение инвесторов, определяя общее настроение на рынке.