IIV mas’uli nopok xodimlar haqida: «Har bir tizimda bunaqalar bor»
14 mart kuni AOKAda mahallalarda xavfsiz muhit va huquqbuzarliklarning oldini olish tizimi masalasida IIV JXD Huquqbuzarliklar profilaktikasi xizmati rahbariyati ishtirokida matbuot anjumani bo‘lib o‘tdi. Unda jurnalistlar so‘nggi vaqtlarda ko‘p kuzatilayotgan, profilaktika inspektorlarining eri ishlashga ketgan ayollar bilan «qo‘lga tushayotgani», bularning oldini olish uchun qanday choralar ko‘rilayotgani haqida so‘radi.
«O‘sha nopok xodimlar haqida gapirib o‘tdingiz. Har bir tizimda bunaqa… bor, deb o‘ylayman. 2024 yilda yurtboshimiz o‘tkazgan selektorlarda profilaktika inspektorlarining kamchiliklari, vatanga sadoqati kamayib ketgani va qing‘ir-nopok yo‘llarga aralashib qolganligi bo‘yicha juda qattiq e’tirozlar bildirildi. Shundan so‘ng, vazirning farmoyishiga asosan, biz 2024 yil oktyabr oyidan boshlab respublika bo‘ylab navbatdan tashqari attestatsiyalar o‘tkazdik.
Attestatsiyada tizimning yuzini yerga qaratadigan, tizimga dog‘ tushiradigan, bilim saviyasi past va fuqarolar bilan muomalada qo‘pol munosabatda bo‘lgan xodimlar bilan suhbat o‘tkazildi. Ularning bilim darajasi tekshirilib, 300 ga yaqin profilaktika inspektori ichki ishlar safidan bo‘shatildi va 100 ga yaqini esa lavozimidan ozod etildi. Ijtimoiy tarmoqlarda yuzaga kelgan salbiy holatlar, xudoga shukr qilamanki, 2024 yilda sodir etilgan. 2025 yilda 3 oy yakunlanyapti, bunday salbiy holatlar uchramadi.
Bu ham bizning kadrlar bo‘limi va inspeksiyamiz tomonidan juda qattiq nazorat o‘rnatildi. Har bir profilaktika inspektori mahallaga qachon chiqdi, qayerda va qachon faoliyat yuritayotgani nazoratga olinishi belgilandi. Navbatdan tashqari attestatsiyalar yana takror o‘tkaziladi, to‘xtatmaymiz. Yurtboshimiz, hukumat va ichki ishlar vazirimiz talabiga mos xodimlar yetishmaguncha biz bu attestatsiyalarni o‘tkazamiz», — dedi IIV JXD huquqbuzarliklar profilaktikasi xizmati boshlig‘i o‘rinbosari, polkovnik Rahimjon Naimov.
«Ma’naviy-ma’rifiy ishlar va kadrlar bilan ta’minlash bo‘yicha departamentning mas’ul xodimlari tomonidan profilaktika sohasida faoliyat yuritayotgan har bir xodim yil davomida IIV malaka oshirish institutida o‘qitiladi. Kasbiy bilim va ko‘nikmalar, vatanga sadoqat ruhida ishlash, xizmat intizomni kuchaytirishga qaratilgan chora-tadbirlar belgilangan.
Umida Abdullayeva / Foto: AOKA
Agar shuncha bilim va tajribalarga yetkazilganidan keyin ham, xodimlarning nopokligi o‘zgarmasa yoki xizmatga yondashish mas’uliyati kuchaymasa, ular navbatdan tashqari attestatsiyadan o‘tkaziladi», deya qo‘shimcha qildi HPX boshlig‘ining yana bir o‘rinbosari, polkovnik Umida Abdullayeva.
Eslatib o‘tamiz, joriy yil yanvar oyida Xorazm viloyati Shovot tumanida profilaktika inspektori eri Rossiyada bo‘lgan ayolning uyida, tungi vaqtda erining qarindoshlari tomonidan ushlab olingan edi. IIV ushbu harakatlari uchun xodimni ichki ishlar organlari safidan bo‘shatish masalasi ko‘rib chiqilayotganini bildirgan.

ИIV ответственный о нечистых сотрудниках: «В каждой системе есть такие»
14 марта в АОКА прошло пресс-конференция с участием руководства службы профилактики правонарушений МВД по вопросам создания безопасной среды в населенных пунктах и предотвращения правонарушений. Журналисты задали вопросы о том, что в последнее время часто наблюдается, как инспекторы профилактики «попадаются» на женщинах, чьи мужья уехали на работу, и какие меры принимаются для предотвращения этого.
«Вы говорили о тех нечистых работниках. Я думаю, что в каждой системе есть такие… В селекторах, проведенных нашим президентом в 2024 году, были высказаны очень серьезные замечания по поводу недостатков инспекторов профилактики, уменьшения преданности родине и их вовлеченности в нечистые дела. После этого, по указанию министра, мы с октября 2024 года начали проводить внеочередные аттестации по всей республике.
В аттестации были опрошены сотрудники, которые позорят систему, наносят ей ущерб, имеют низкий уровень знаний и грубо общаются с гражданами. Их уровень знаний был проверен, около 300 инспекторов профилактики были уволены из органов внутренних дел, и около 100 из них были освобождены от занимаемых должностей. К счастью, негативные случаи, возникшие в социальных сетях, произошли в 2024 году. В 2025 году, по истечении трех месяцев, таких негативных случаев не было.
Это также было под очень строгим контролем нашего кадрового отдела и инспекции. Было установлено, что каждый инспектор профилактики должен быть под контролем, когда он выходит в населенный пункт, где и когда он осуществляет свою деятельность. Внеочередные аттестации будут проводиться снова, мы не остановимся. Мы будем проводить эти аттестации, пока не будет достаточно сотрудников, соответствующих требованиям нашего президента, правительства и министра внутренних дел», — сказал заместитель начальника службы профилактики правонарушений МВД полковник Рахимджон Наимов.
«Сотрудники, ответственные за духовно-просветительскую работу и кадровое обеспечение департамента, обучают каждого работника, работающего в области профилактики, в институте повышения квалификации МВД в течение года. Установлены меры, направленные на повышение профессиональных знаний и навыков, работу в духе преданности родине и усиление служебной дисциплины.
Умида Абдуллаева / Фото: АОКА
Если после получения такого количества знаний и опыта нечистота сотрудников не изменится или ответственность к службе не усилится, они будут подвергнуты внеочередной аттестации», — добавила еще один заместитель начальника HPX полковник Умида Абдуллаева.
Напоминаем, что в январе текущего года в Шовотском районе Хорезмской области инспектор профилактики был задержан родственниками мужа женщины, которая находилась дома, пока ее муж работал в России, в ночное время. МВД сообщило, что рассматривается вопрос об увольнении сотрудника из органов внутренних дел за эти действия.