Livan sog’liqni saqlash vazirligi ma’lumotlariga ko’ra, chodirdagi rahbariyat yig’ilishi joyi nishonga olingan hujumda yetti kishi hayotdan ko’z yumdi. Bu haqda Dw.com xabar berdi.
Isroil Mudofaa kuchlari 31 mart kuni kechqurun aniq zarba berilganini tasdiqladi. Harbiy manbalarning aytishicha, Hoshim jangovar harakatlarni boshqarish, shuningdek Isroilga qarshi raketa va dron hujumlarini yo’naltirishda mas’ul bo’lgan.
“Hizbulloh”ga yaqin manbalar uning mojaro kuchayganidan beri eng yuqori darajadagi amaldor ekanini ta’kidlamoqda. Zarba kuchli portlashlarga sabab bo’lib, ko’chirilgan aholi hozirda ochiq havoda, Bayrut ustida ko’tarilgan tutun bulutlari ostida qolmoqda.
Livan sog’liqni saqlash rasmiylariga ko’ra, mart oyining boshidan beri davom etayotgan mojaro natijasida 1318 kishi, jumladan ayollar, bolalar va tibbiyot xodimlari halok bo’ldi, minglab odamlar jarohatlandi. “Hizbulloh” va Isroil kuchlari o’rtasidagi to’qnashuvlar davom etmoqda va keskinlik ortib bormoqda.
Isroil harbiylari yaqinda guruhga qarshi quruqlikdagi operatsiyalarini kengaytirish rejasini e’lon qildi hamda janubiy Livandagi qurol ta’minoti yo’llarini uzish maqsadida Litani daryosi ustidagi asosiy ko’prikni vayron qildi.

Командир "Южного фронта" военной организации "Хизбалла" Юсуф Исмаил Хашим погиб в результате морского удара Израиля по району Джна в Бейруте. Об этом сообщил Zamin.uz.
По данным министерства здравоохранения Ливана, в результате атаки, направленной на место проведения совещания руководства в палатке, погибли семь человек. Об этом сообщило Dw.com.
Израильские силы обороны подтвердили точный удар вечером 31 марта. По словам военных источников, Хашим отвечал за руководство боевыми действиями, а также за направление ракетных и дроновых атак против Израиля.
Близкие к "Хизбалле" источники отмечают, что с начала обострения конфликта он был одним из высших чиновников. Удар вызвал сильные взрывы, перемещённое население сейчас находится на открытом воздухе под облаками дыма, поднимающимися над Бейрутом.
По данным официальных лиц министерства здравоохранения Ливана, с начала марта в результате продолжающегося конфликта погибло 1318 человек, включая женщин, детей и медицинских работников, тысячи получили ранения. Столкновения между "Хизбаллой" и израильскими силами продолжаются, напряжённость растёт.
Израильские военные недавно объявили о планах расширения сухопутных операций против группы и разрушили главный мост через реку Литани на юге Ливана с целью перекрытия путей поставок оружия.