Xuroson va Movarounnahrda gulbarg idish topildi
O‘rta asrlarda Xuroson va Movarounnahr hududlari ilm-fan, madaniyat, amaliy san’at va hunarmandchilikning muhim markazlari bo‘lgan. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu hududlarda yaratilgan asarlar nafaqat kundalik hayot ehtiyojlarini qondirgan, balki xalqning badiiy didi, ruhiy madaniyati va ma’naviy qarashlarini ham aks ettirgan. Shunday noyob topilmalardan biri – gulbarg shaklida ishlangan qo‘rg‘oshin idishdir.
Mutaxassislar bu buyumni XII–XIII asrlarga, ayniqsa G‘aznaviylar davriga mansub deb hisoblashadi. Hozirda ushbu antik buyum London shahridagi “Orfeus” galereyasida saqlanmoqda.
O‘sha davrda bunday idishlar tantanali marosimlarda, uy bezagi sifatida yoki amaliy maqsadlarda keng qo‘llanilgan va hunarmandlarning yuqori mahoratini namoyon etgan. O‘zbekiston muzeylari kolleksiyalarida bunday artefaktlar juda kam uchraydi.
Shu bois, ularni xorijdagi jamg‘armalar va galereyalardan olib kelish milliy madaniy merosni boyitish, xalqimiz tarixini va madaniy qadriyatlarini keng jamoatchilikka taqdim etishda muhim ahamiyatga ega. O‘zbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi uchun noyob artefaktlarni to‘plash va xalqaro hamjamiyatga taqdim etish ustuvor vazifalardan biridir.
Gulbarg shaklidagi qo‘rg‘oshin idishning markaziy ekspozitsiyaga qo‘shilishi ana shu yo‘nalishdagi muhim qadam sifatida baholanmoqda. Bunday topilmalar o‘tmish bilan kelajakni bog‘lovchi tilsiz guvoh hisoblanadi.
Ularni asrab-avaylash, yurtimizga qaytarish va avlodlarga yetkazish ma’naviy merosni saqlash hamda kelajakka ko‘prik qurish demakdir.

В Хоросане и Мавераннахре найден сосуд для лепестков
В Средние века территории Хорезма и Мавераннахра были важными центрами науки, культуры, прикладного искусства и ремесел. Об этом сообщает Zamin.uz.
Произведения, созданные в этих регионах, не только удовлетворяли повседневные потребности, но и отражали художественный вкус народа, духовную культуру и мировоззрение. Одним из таких уникальных находок является свинцовый сосуд в форме лепестка.
Специалисты считают, что этот предмет относится к XII–XIII векам, особенно к эпохе Газневидов. В настоящее время этот антикварный предмет хранится в галерее «Орфей» в Лондоне.
В то время такие сосуды широко использовались на торжественных церемониях, в качестве домашнего украшения или для практических целей, демонстрируя высокое мастерство ремесленников. В коллекциях музеев Узбекистана подобные артефакты встречаются очень редко.
Поэтому их привоз из зарубежных фондов и галерей имеет важное значение для обогащения национального культурного наследия, а также для широкого представления истории и культурных ценностей нашего народа. Для Центра исламской цивилизации в Узбекистане одной из приоритетных задач является сбор уникальных артефактов и их представление международному сообществу.
Включение свинцового сосуда в форме лепестка в центральную экспозицию рассматривается как важный шаг в этом направлении. Такие находки являются немыми свидетелями, связывающими прошлое с будущим.
Сохранение, возвращение на родину и передача их потомкам означает сохранение духовного наследия и строительство моста в будущее.