Toshkentda 96-teatr mavsumi ochilishi bo‘lib o‘tadi
Toshkent shahri Markaziy Osiyoning yirik ilmiy, iqtisodiy va madaniy markazlaridan biri hisoblanadi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu shahar nafaqat zamonaviy infratuzilmasi va tarixiy yodgorliklari bilan, balki turli madaniy tadbirlari orqali ham sayyohlarning diqqat markazida turadi. Har yili poytaxtda ko‘plab ko‘rgazmalar, festivallar va konsertlar tashkil etiladi.
Ushbu tadbirlar nafaqat mahalliy aholi, balki chet ellik mehmonlar uchun ham katta bayramga aylanadi. 2025 yil 6 sentyabr kuni Toshkent madaniy hayotida muhim sana sifatida esda qoladi.
Alisher Navoiy nomidagi O‘zbekiston Davlat akademik katta teatri oldidagi maydonda 96-teatr mavsumining ochilishiga bag‘ishlangan «Ad astra» nomli ochiq osmon ostidagi konsert bo‘lib o‘tadi. Turizm qo‘mitasi axborot xizmatining ma’lumotiga ko‘ra, bu tadbir teatr ixlosmandlari va Toshkentga kelgan sayyohlar uchun unutilmas voqea bo‘lishi kutilmoqda.
Konsertda maxsus tayyorlangan simfonik orkestr mashhur klassik asarlar hamda opera shedevrlarini jonli ijro etadi. Musiqachilarning mahoratli chiqishi, ochiq havodagi o‘ziga xos muhit va yorqin sahna jihozlari tomoshabinlarda haqiqiy madaniy bayram tuyg‘usini uyg‘otadi.
Ushbu tadbir madaniyat ixlosmandlari uchun katta ahamiyatga ega bo‘lib, shaharning madaniy hayotini yanada boyitadi.

В Ташкенте состоится открытие 96-го театрального сезона
Город Ташкент считается одним из крупнейших научных, экономических и культурных центров Центральной Азии. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот город привлекает внимание туристов не только своей современной инфраструктурой и историческими памятниками, но и различными культурными мероприятиями. Ежегодно в столице организуются многочисленные выставки, фестивали и концерты.
Эти события становятся большим праздником не только для местных жителей, но и для иностранных гостей. 6 сентября 2025 года запомнится как важная дата в культурной жизни Ташкента.
На площади перед Государственным академическим большим театром Узбекистана имени Алишера Навои состоится концерт под открытым небом «Ad astra», посвящённый открытию 96-го театрального сезона. По информации пресс-службы Комитета по туризму, это мероприятие обещает стать незабываемым событием для любителей театра и туристов, приехавших в Ташкент.
На концерте специально подготовленный симфонический оркестр исполнит вживую известные классические произведения и оперные шедевры. Мастерство музыкантов, особая атмосфера на открытом воздухе и яркое сценическое оформление вызовут у зрителей настоящее чувство культурного праздника.