Bu rekord asosan Tesla aksiyalari narxining keskin oshishi bilan bog‘liq. Ma’lum bo‘lishicha, Maskning boyligi o‘sishiga Delaver shtati Oliy sudining qarori muhim turtki bo‘lgan.
Sud Tesla aksiyalariga oid opsionlarni qayta tikladi. Ushbu opsionlar aksiyalarni oldindan arzonroq narxda xarid qilish huquqini beradi va hozirda ularning qiymati 139 milliard dollarga baholanmoqda.
Forbes nashri ilgari bu opsionlarni ehtiyotkorlik bilan hisoblab, ularning qiymatini 50 foizga kamaytirgan edi. Ammo sud qaroridan so‘ng yondashuv qayta ko‘rib chiqildi va natijada Maskning umumiy boyligi 69,5 milliard dollarga oshdi.
Hozirda uning boyligi 749 milliard dollar atrofida baholanmoqda. 15 dekabr kuni Mask boyligi 600 milliard dollardan oshgan tarixdagi ilk inson sifatida ham qayd etilgan edi.
Shu oyda SpaceX kompaniyasidagi ulushi qariyb 336 milliard dollarga yetdi. Kompaniyaning umumiy qiymati esa 800 milliard dollarga baholangan bo‘lib, avgust oyidagi ko‘rsatkichdan ikki barobar yuqori.
Ilon Mask bundan avval ham boyligi 500 milliard dollardan oshgan ilk inson sifatida tarixga kirgan. Hozirda uning SpaceX’dagi ulushi Tesla’dagi aktivlaridan biroz arzonroq ekani aytilmoqda.
Mutaxassislar Maskni kelajakda dunyodagi birinchi trillionerga aylantirishi mumkin bo‘lgan asosiy omil SpaceX ekanini ta’kidlashmoqda. Kompaniya 2026 yilda IPO o‘tkazishni rejalashtirmoqda.
Agar bu amalga oshsa, SpaceX 1,5 trillion dollarga baholanishi mumkin. IPO esa kompaniya aksiyalarini birinchi marta ommaviy savdoga chiqarish jarayonidir.

Илон Маск состояние превысило 700 миллиардов долларов
Илон Маск стал первым человеком в истории человечества, чьё состояние превысило 700 миллиардов долларов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот рекорд в основном связан с резким ростом стоимости акций Tesla. Как стало известно, важным толчком для увеличения состояния Маска стало решение Верховного суда штата Делавэр.
Суд восстановил опционы на акции Tesla. Эти опционы дают право покупать акции по более низкой цене заранее, и в настоящее время их стоимость оценивается в 139 миллиардов долларов.
Ранее издание Forbes осторожно рассчитывало эти опционы, снижая их стоимость на 50%. Однако после решения суда подход был пересмотрен, и в результате общее состояние Маска увеличилось на 69,5 миллиарда долларов.
В настоящее время его состояние оценивается примерно в 749 миллиардов долларов. 15 декабря Маск также был отмечен как первый человек в истории, чьё состояние превысило 600 миллиардов долларов.
В этом месяце доля в компании SpaceX достигла почти 336 миллиардов долларов. Общая стоимость компании оценивается в 800 миллиардов долларов, что в два раза выше показателя августа.
Ранее Илон Маск уже вошёл в историю как первый человек с состоянием свыше 500 миллиардов долларов. Сейчас отмечается, что его доля в SpaceX немного дешевле активов в Tesla.
Эксперты подчёркивают, что основным фактором, который может сделать Маска первым триллионером в мире в будущем, является SpaceX. Компания планирует провести IPO в 2026 году.
Если это произойдёт, стоимость SpaceX может достигнуть 1,5 триллиона долларов. IPO — это процесс первичного публичного размещения акций компании на бирже.