O‘zbekistonliklar BAAga sayohatni 28 foiz oshirdi
Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2025 yilning yanvar-may oylarida 71 400 nafar o‘zbekistonlik Birlashgan Arab Amirliklariga turistik maqsadlarda safar qilgan. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu ko‘rsatkich o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 15 700 nafarga yoki 28,2 foizga oshgan. Joriy yilning dastlabki besh oyida BAAga borgan o‘zbekistonliklarning asosiy safar maqsadlari turizm, qarindoshlarni ko‘rish, xizmat, davolanish va ta’lim bo‘ldi.
Sayohatchilar soni 63 042 nafarni tashkil etgan bo‘lsa, qarindoshlarini ziyorat qilish maqsadida 7 397 nafar odam safar qilgan. Shuningdek, xizmat bilan bog‘liq safarlar soni 571 nafarni tashkil etdi.
Davolanish va ta’lim maqsadida esa mos ravishda 225 va 117 nafar o‘zbekistonlik BAAga borgan. Turizm sohasidagi ushbu o‘sish ikki mamlakat o‘rtasidagi savdo, xizmatlar va madaniy aloqalarni yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.
Bu esa yangi imkoniyatlar yaratib, ikki davlat o‘rtasidagi turizm hamkorligini rivojlantirishga yordam beradi. Natijada, turizm bozori kengayib, iqtisodiy foyda manbaiga aylanadi.

Узбекистанцы увеличили количество поездок в ОАЭ на 28 процентов
Согласно данным Национального статистического комитета, в период с января по май 2025 года 71 400 узбекистанцев совершили туристические поездки в Объединенные Арабские Эмираты. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот показатель увеличился по сравнению с аналогичным периодом прошлого года на 15 700 человек или на 28,2 процента. В первые пять месяцев текущего года основными целями поездок узбекистанцев в ОАЭ стали туризм, посещение родственников, работа, лечение и образование.
Количество туристов составило 63 042 человека, в то время как 7 397 человек отправились с целью посещения родственников. Кроме того, количество поездок, связанных с работой, составило 571 человек.
С целью лечения и образования в ОАЭ соответственно поехали 225 и 117 узбекистанцев. Этот рост в сфере туризма способствует дальнейшему укреплению торговых, сервисных и культурных связей между двумя странами.
Это создаст новые возможности и поможет развивать туристическое сотрудничество между двумя государствами. В результате рынок туризма расширится и станет источником экономической выгоды.