O‘zbekiston diplomatlari Mersinda mehnat sharoatini o‘rgandi
O‘zbekiston elchixonasi vakillari Turkiyaning Mersin viloyatiga amaliy safar uyushtirdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu safarning asosiy maqsadi Mersin viloyatida vaqtincha ishlayotgan O‘zbekiston fuqarolarining yashash va mehnat sharoitlari bilan yaqindan tanishish, shuningdek, salohiyatli ish beruvchilar bilan muzokaralar olib borishdan iborat bo‘ldi. Safar davomida O‘zbekiston fuqarolari bilan bo‘lib o‘tgan muloqotda mamlakatimizda tashqi mehnat migratsiyasini tartibga solish, xavfsiz va tartibli mehnat migratsiyasini tashkil etish, xorijda ishlayotgan yurtdoshlar hamda ularning oila a’zolarini qo‘llab-quvvatlash borasida amalga oshirilayotgan ishlar haqida ma’lumot berildi.
Mehnat migrantlariga Turkiya mehnat va migratsiya qonunlariga qat’iy rioya qilish zarurligi ta’kidlandi. Shuningdek, O‘zbekiston diplomatlari IC İchtash Nükleer korxonasi vakili Go‘kxan Kartaymaz bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Muloqot chog‘ida O‘zbekiston fuqarolarini tashkilotchilik asosida ishga joylashtirish hajmini oshirish, uyushgan holda ishga qabul qilish tizimining afzalliklari, Turkiyada ishlash istagida bo‘lgan fuqarolarimizni O‘zbekistonda malaka sertifikatlari bilan ta’minlash masalalari muhokama qilindi. Ma’lum qilinishicha, hozirgi kunda mazkur kompaniyada 700 nafardan ortiq O‘zbekiston fuqarolari mehnat bilan ta’minlangan.
Muzokaralar yakunida kelajakda ushbu kompaniya bilan O‘zbekiston fuqarolarini tashkilotchilik asosida ishga joylashtirish bo‘yicha hamkorlikni yo‘lga qo‘yishga kelishib olindi.

Узбекистанские дипломаты изучили условия труда в Мерсине
Представители узбекского посольства совершили рабочую поездку в провинцию Мерсин, Турция. Об этом сообщает Zamin.uz.
Основной целью этой поездки было близкое знакомство с условиями проживания и труда граждан Узбекистана, временно работающих в провинции Мерсин, а также проведение переговоров с потенциальными работодателями. В ходе поездки на встрече с гражданами Узбекистана была предоставлена информация о проводимой работе по регулированию внешней трудовой миграции в нашей стране, организации безопасной и упорядоченной трудовой миграции, а также о поддержке соотечественников, работающих за границей, и их семей.
Подчеркнута необходимость строгого соблюдения трудового и миграционного законодательства Турции для трудовых мигрантов. Также узбекские дипломаты провели встречу с представителем компании IC İchtash Nükleer Гокханом Картаймазом.
В ходе общения обсуждались вопросы увеличения объема трудоустройства граждан Узбекистана на организованной основе, преимущества системы коллективного приема на работу, а также обеспечение наших граждан, желающих работать в Турции, квалификационными сертификатами в Узбекистане. По имеющимся данным, в настоящее время более 700 граждан Узбекистана трудоустроены в данной компании.
По итогам переговоров было достигнуто соглашение о налаживании сотрудничества с этой компанией по трудоустройству граждан Узбекистана на организованной основе.