Iqtisodiyot sohasida kechki ta’lim uchun ro‘yxat tasdiqlandi
Davlat qabul komissiyasi qaroriga ko‘ra, iqtisodiyot sohalarida kamida besh yil ish tajribasiga ega bo‘lgan fuqarolar kechki va masofaviy ta’lim shakliga tavsiya etish huquqiga ega vazirliklar, idoralar hamda yirik tashkilotlar ro‘yxati tasdiqlandi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu ro‘yxatda jami 88 ta tashkilot mavjud. Mazkur fuqarolar suhbat natijalariga ko‘ra, tabaqalashtirilgan to‘lov-kontrakt asosida o‘qishga qabul qilinadi.
Talabgorlar 2025 yil 1 avgustdan 15 avgustgacha, shu jumladan 15 avgust kuni ham, Bilimni baholash agentligining my.uzbmb.uz sayti orqali onlayn ro‘yxatdan o‘tadi. Shuningdek, talabgorlar bilan suhbat o‘tkazish va talabalikka qabul qilish Vazirlar Mahkamasi tomonidan tasdiqlangan nizomga muvofiq amalga oshiriladi.
Bundan tashqari, xotin-qizlar uchun qo‘shimcha 4000 ta davlat granti kvotasi hududlar kesimida taqsimlandi. Quyidagi viloyatlar va hududlarga taqsimot quyidagicha: Qoraqalpog‘iston Respublikasi – 284, Andijon viloyati – 312, Buxoro viloyati – 180, Jizzax viloyati – 233, Qashqadaryo viloyati – 337, Navoiy viloyati – 196, Namangan viloyati – 382, Samarqand viloyati – 508, Surxondaryo viloyati – 318, Sirdaryo viloyati – 140, Toshkent viloyati – 218, Farg‘ona viloyati – 529, Xorazm viloyati – 275, Toshkent shahri – 88.
Ushbu choralar ta’limda teng imkoniyatlarni ta’minlash va ishchi mutaxassislarni tayyorlashga qaratilgan. Fuqarolarning o‘z malakasini oshirish va ta’lim olish imkoniyatlari kengaytirilmoqda.

В области экономики утвержден список для вечернего обучения
Согласно решению Государственной приемной комиссии, утвержден список министерств, ведомств и крупных организаций, имеющих право рекомендовать граждан, имеющих стаж работы не менее пяти лет в области экономики, на вечернюю и дистанционную формы обучения. Об этом сообщает Zamin.uz.
В этом списке всего 88 организаций. Данные граждане будут зачислены на обучение на основе дифференцированного платного контракта по результатам собеседования.
Абитуриенты будут проходить онлайн-регистрацию на сайте агентства по оценке знаний my.uzbmb.uz с 1 по 15 августа 2025 года, включая 15 августа. Также собеседование с абитуриентами и зачисление в студенты будет проводиться в соответствии с положением, утвержденным Кабинетом Министров.
Кроме того, для женщин выделено дополнительно 4000 государственных грантов, распределенных по регионам. Распределение по следующим областям и регионам выглядит следующим образом: Республика Каракалпакстан – 284, Андижанская область – 312, Бухарская область – 180, Джизакская область – 233, Кашкадарьинская область – 337, Навоийская область – 196, Наманганская область – 382, Самаркандская область – 508, Сурхандарьинская область – 318, Сирдарьинская область – 140, Ташкентская область – 218, Ферганская область – 529, Хорезмская область – 275, город Ташкент – 88.
Эти меры направлены на обеспечение равных возможностей в образовании и подготовку квалифицированных специалистов. Расширяются возможности граждан для повышения своей квалификации и получения образования.