O‘zbekistonda quyosh energiyasi subsidiyalari oshmoqda
O‘zbekistonda qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan foydalanish doimiy ravishda kengayib bormoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ayniqsa, quyosh panellari yordamida elektr energiyasi ishlab chiqarish nafaqat atrof-muhitni muhofaza qilishga xizmat qiladi, balki aholining daromad manbaiga aylangan. Energetika vazirligining ma’lumotlariga ko‘ra, 2025-yilning yanvaridan iyunigacha bo‘lgan davrda 28 538 nafar jismoniy shaxs davlat elektr tarmog‘iga jami 63 milliard 498 million so‘mlik quyosh energiyasini yetkazib bergan.
Ushbu to‘lovlar “Quyoshli xonadon” dasturi doirasida subsidiya sifatida amalga oshirilgan. Hududlar kesimida eng ko‘p subsidiya miqdori Xorazm viloyatida bo‘lib, u yerda 19,1 milliard so‘m mablag‘ ajratilgan.
Keyingi o‘rinlarda Qoraqalpog‘iston (9,7 milliard so‘m) va Toshkent shahri (4,9 milliard so‘m) turgan. Boshqa viloyatlarda bu ko‘rsatkichlar nisbatan pastroq.
Aholi “Soliq” mobil ilovasidagi “Keshbek va imtiyozlar” bo‘limi orqali “Quyoshli xonadon” dastmiga murojaat qilib, subsidiya mablag‘ini bevosita bank kartasiga olish imkoniyatiga ega. Shuningdek, 2023-yil 1-apreldan boshlab, uy sharoitida o‘rnatilgan quyosh panellari orqali davlat tarmog‘iga uzatilgan har bir kilovatt-soat energiya uchun 1000 so‘m subsidiya to‘lanadi.
Bu chora-tadbirlar aholining “yashil” energiyadan keng foydalanishini rag‘batlantirishga qaratilgan. Manba: Energetika vazirligi.

В Узбекистане субсидии на солнечную энергию увеличиваются
Использование возобновляемых источников энергии в Узбекистане постоянно расширяется. Об этом сообщает Zamin.uz.
В частности, производство электроэнергии с помощью солнечных панелей не только способствует охране окружающей среды, но и стало источником дохода для населения. По данным Министерства энергетики, с января по июнь 2025 года 28 538 физических лиц поставили в государственную электрическую сеть солнечную энергию на общую сумму 63 миллиарда 498 миллионов сумов.
Эти выплаты были осуществлены в рамках программы "Солнечный дом" в качестве субсидий. По регионам наибольшая сумма субсидий была выделена в Хорезмской области, где было выделено 19,1 миллиарда сумов.
На следующих местах находятся Каракалпакстан (9,7 миллиарда сумов) и город Ташкент (4,9 миллиарда сумов). В других областях эти показатели относительно ниже.
Население имеет возможность обратиться в программу "Солнечный дом" через раздел "Кэшбэк и льготы" в мобильном приложении "Налог" и получить субсидию напрямую на банковскую карту. Кроме того, с 1 апреля 2023 года за каждую киловатт-час энергии, переданную в государственную сеть через установленные в домашних условиях солнечные панели, будет выплачиваться субсидия в размере 1000 сумов.
Эти меры направлены на стимулирование широкого использования "зеленой" энергии населением. Источник: Министерство энергетики.