O‘zbekistonda gaz qazib olish pasaymoqda, eksport oshdi
O‘zbekistonda so‘nggi yillarda tabiiy gaz qazib olish ko‘rsatkichlari sezilarli darajada kamaymoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Davlat statistika qo‘mitasining hisobotiga ko‘ra, 2025 yilning yanvar-iyul oylarida mamlakatda jami 25,3 milliard metr kub gaz qazib olingan. Bu o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 884 million metr kubga kam bo‘lib, 3,4 foizlik pasayishni tashkil etadi.
Ushbu ko‘rsatkich so‘nggi sakkiz yil ichidagi eng past darajadir. Masalan, 2017 yilda 32,2 milliard metr kub gaz ishlab chiqarilgan bo‘lsa, 2018 yilda bu miqdor 35,1 milliard metr kubgacha yetgan.
Shuning uchun 2025 yilgi natijalar energetika sohasidagi muhim muammolarni ko‘rsatmoqda. Biroq, gaz eksporti keskin oshgan.
Joriy yilning yetti oyida 438,6 million dollarlik tabiiy gaz xorijga yetkazib berilgan, bu esa 2024 yilga nisbatan 38,2 foizga ko‘pdir. Shu bilan birga, ichki bozordagi talab yuqoriligi sababli mamlakat 734 million dollarlik gaz import qilishga majbur bo‘lmoqda.
Mutaxassislar bu holatni ichki ishlab chiqarishning talabni qondira olmasligi bilan izohlamoqda. Davlat aholi uchun gaz narxini arzonlashtirgan holda sotishni davom ettirmoqda.
Bu esa budjetdan katta miqdorda subsidiyalar ajratilishini talab qiladi. Masalan, 2025 yil uchun 7 trillion so‘m, 2026 yilda 5,9 trillion so‘m, 2027 yilda esa 5,5 trillion so‘m subsidiya ajratilishi rejalashtirilgan.
Oldin 2028 yildan boshlab subsidiyalar bekor qilinishi aytilgan bo‘lsa, hozirda o‘sha yilda ham 5 trillion so‘mdan ortiq mablag‘ ajratilishi ma’lum qilindi. Mutasaddilarning fikricha, agar energetika sohasida islohotlar tez amalga oshirilmasa, tabiiy gaz qazib olish ko‘rsatkichlari yanada pasayishi va ichki ehtiyojni qondirishda muammolar yuzaga kelishi mumkin.
Shunga qaramay, xalqaro bozorda tabiiy gazga talab yuqori bo‘lgani uchun eksport hajmlarining oshishi ehtimoli yuqori deb baholanmoqda. Manba: Davlat statistika qo‘mitasi, 2025 yil.

В Узбекистане добыча газа снижается, экспорт вырос
В Узбекистане в последние годы показатели добычи природного газа значительно снижаются. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно отчету Государственного комитета статистики, в январе-июле 2025 года в стране было добыто всего 25,3 миллиарда кубометров газа. Это на 884 миллиона кубометров меньше по сравнению с тем же периодом прошлого года, что составляет снижение на 3,4 процента.
Этот показатель является самым низким за последние восемь лет. Например, в 2017 году было произведено 32,2 миллиарда кубометров газа, а в 2018 году этот объем достиг 35,1 миллиарда кубометров.
Поэтому результаты 2025 года показывают важные проблемы в энергетической сфере. Однако экспорт газа резко вырос.
За семь месяцев текущего года на экспорт было поставлено природного газа на сумму 438,6 миллиона долларов, что на 38,2 процента больше по сравнению с 2024 годом. В то же время из-за высокого спроса на внутреннем рынке страна вынуждена импортировать газа на сумму 734 миллиона долларов.
Специалисты объясняют эту ситуацию тем, что внутреннее производство не может удовлетворить спрос. Государство продолжает продавать газ населению по сниженным ценам.
Это требует выделения значительных субсидий из бюджета. Например, на 2025 год запланировано выделение 7 триллионов сумов, в 2026 году — 5,9 триллиона сумов, а в 2027 году — 5,5 триллиона сумов субсидий.
Ранее сообщалось, что с 2028 года субсидии будут отменены, однако сейчас известно, что и в том году будет выделено более 5 триллионов сумов. По мнению ответственных лиц, если реформы в энергетической сфере не будут проведены быстро, показатели добычи природного газа могут еще больше снизиться, и возникнут проблемы с удовлетворением внутреннего спроса.
Тем не менее, учитывая высокий спрос на природный газ на международном рынке, ожидается, что объемы экспорта могут увеличиться. Источник: Государственный комитет статистики, 2025 год.