O‘zbekiston va Qatar mudofaa hamkorligini mustahkamladi
O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov Qatar Bosh vaziri o‘rinbosari va mudofaa ishlari bo‘yicha davlat vaziri shayx Saud bin Abdurahmon bin Hasan bin Ali Ol Soniy bilan uchrashuv o‘tkazdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Uchrashuvda tomonlar mintaqaviy hamda global xavfsizlik masalalari, mudofaa sohasidagi hamkorlik istiqbollari va ikki davlat o‘rtasidagi strategik sheriklikni yanada rivojlantirish imkoniyatlarini muhokama qildilar. Baxtiyor Saidov uchrashuv yakunida Qatar bilan harbiy sohada tajriba va bilim almashish, shuningdek, mintaqaviy xavf-xatarlarni kamaytirish maqsadida hamkorlikni muvofiqlashtirish masalalari haqida gapirdi.
Tinchlik va barqarorlikni ta’minlash, xavfsizlik sohasida hamkorlikni kuchaytirish bo‘yicha birgalikdagi chora-tadbirlar muhimligi alohida ta’kidlandi. Tomonlar O‘zbekiston va Qatar o‘rtasidagi strategik sheriklikni yangi bosqichga olib chiqish, mudofaa va xavfsizlik sohalarida yangi loyihalarni amalga oshirishga kelishib oldilar.
Ushbu muzokaralar ikki mamlakat manfaatlari va mintaqaviy barqarorlikni ta’minlash nuqtai nazaridan katta ahamiyatga ega. Manba: zamin.uz

Узбекистан и Катар укрепили сотрудничество в области обороны
Министр иностранных дел Республики Узбекистан Бахтиёр Саидов провел встречу с заместителем премьер-министра Катара и государственным министром по вопросам обороны шейхом Саудом бин Абдурахманом бин Хасаном бин Али Аль Тани. Об этом сообщил Zamin.uz.
На встрече стороны обсудили вопросы региональной и глобальной безопасности, перспективы сотрудничества в области обороны и возможности дальнейшего развития стратегического партнерства между двумя государствами. По итогам встречи Бахтиёр Саидов отметил вопросы обмена опытом и знаниями в военной сфере с Катаром, а также координацию сотрудничества с целью снижения региональных угроз.
Особое внимание было уделено важности совместных мер по обеспечению мира и стабильности, а также укреплению сотрудничества в области безопасности. Стороны договорились вывести стратегическое партнерство между Узбекистаном и Катаром на новый уровень и реализовать новые проекты в сферах обороны и безопасности.
Эти переговоры имеют большое значение с точки зрения интересов двух стран и обеспечения региональной стабильности. Источник: zamin.uz