2025 yilda O‘zbekistonga 6,3 million sayyoh kelgan
Milliy statistika qo‘mitasi 2025 yilning yanvar-iyul oylarida O‘zbekistonga kelgan xorijlik sayyohlar haqidagi so‘nggi ma’lumotlarni e’lon qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu davrda mamlakatimizga jami 6 million 300 ming nafar chet el fuqarosi turistik maqsadlarda tashrif buyurgan. Sayyohlarning yosh tarkibiga qaraganda, ularning qariyb yarmi 31 yoshdan 55 yoshgacha bo‘lganlar hisoblanadi.
Aniq ma’lumotlarga ko‘ra, bu yosh guruhidagi mehmonlar soni 3 million 196 ming 729 nafarga yetgan. Bu holat O‘zbekiston o‘rta yoshdagi sayyohlar uchun jozibador mamlakat ekanini ko‘rsatadi.
Yosh bo‘yicha taqsimot quyidagicha: 0 dan 18 yoshgacha bo‘lgan sayyohlar 849 ming 947 nafardan iborat, 19 dan 30 yoshgacha bo‘lganlar 1 million 30 ming 286 nafarni tashkil qilmoqda. 31 dan 55 yoshgacha bo‘lganlar eng ko‘p bo‘lib, 3 million 196 ming 729 nafar, 56 yosh va undan katta sayyohlar esa 1 million 242 ming 157 nafarga teng.
Tahlilchilarning fikricha, 31-55 yoshdagi sayyohlar moliyaviy jihatdan mustaqil, faol turmush tarziga ega va tarixiy hamda madaniy yodgorliklarga, shuningdek sog‘lom turizmga katta qiziqish bildiradigan guruh hisoblanadi. Bunday yoshdagi sayyohlarning ko‘pligi mamlakatimiz turizm sohasining rivojlanishi uchun muhim omil hisoblanadi.
Bu esa infratuzilmalarni yaxshilash, yangi yo‘nalishlar yaratish va turli yoshdagi sayyohlarning ehtiyojlarini qondirishga xizmat qiladi. O‘zbekiston hududlarida sayyohlar uchun qulayliklar yaratish, xizmat sifatini oshirish orqali turistlar oqimining yanada ko‘payishi kutilmoqda.
Ushbu raqamlar mamlakatimizga bo‘lgan qiziqishning ortib borayotganidan dalolat beradi. Manba: Milliy statistika qo‘mitasi, 2025 yil.

В 2025 году в Узбекистан приехало 6,3 миллиона туристов
Национальный статистический комитет опубликовал последние данные о количестве иностранных туристов, посетивших Узбекистан в период с января по июль 2025 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
За этот период в нашу страну с туристическими целями приехало всего 6 миллионов 300 тысяч иностранных граждан. По возрастному составу туристов почти половина из них — люди в возрасте от 31 до 55 лет.
Согласно точным данным, количество гостей в этой возрастной группе достигло 3 миллиона 196 тысяч 729 человек. Это свидетельствует о том, что Узбекистан является привлекательной страной для туристов среднего возраста.
Распределение по возрасту следующее: туристы в возрасте от 0 до 18 лет составляют 849 тысяч 947 человек, от 19 до 30 лет — 1 миллион 30 тысяч 286 человек. Наибольшее количество — 3 миллиона 196 тысяч 729 человек — приходится на возраст от 31 до 55 лет, а туристы в возрасте 56 лет и старше составляют 1 миллион 242 тысячи 157 человек.
По мнению аналитиков, туристы в возрасте от 31 до 55 лет являются финансово независимой, активной группой, проявляющей большой интерес к историческим и культурным памятникам, а также к оздоровительному туризму. Большое количество туристов этой возрастной категории является важным фактором для развития туристической отрасли нашей страны.
Это способствует улучшению инфраструктуры, созданию новых направлений и удовлетворению потребностей туристов разных возрастов. В регионах Узбекистана ожидается дальнейшее увеличение потока туристов за счёт создания удобств и повышения качества обслуживания.
Эти цифры свидетельствуют о растущем интересе к нашей стране. Источник: Национальный статистический комитет, 2025 год.