O‘zbekistonda shakar ishlab chiqarish ikki barobar kamaydi
O‘zbekistonda shakar ishlab chiqarish hajmi so‘nggi yillarda sezilarli darajada kamayib bormoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Davlat statistika qo‘mitasining 2025-yil yanvar-iyun oylaridagi ma’lumotlariga ko‘ra, mamlakatda ushbu davrda jami 165,5 ming tonna shakar ishlab chiqarilgan. Bu ko‘rsatkich oldingi yillardagi raqamlarga nisbatan ancha pastdir.
Masalan, 2023-yilning birinchi yarmida 332,6 ming tonna, 2024-yilda esa 227,8 ming tonna shakar ishlab chiqarilgan edi. Shunday qilib, so‘nggi ikki yil ichida shakar ishlab chiqarish hajmi qariyb ikki barobar kamaygan.
Mutaxassislar bu holatga bir necha omillar ta’sir qilayotganini ta’kidlashmoqda. Jumladan, qishloq xo‘jaligida xomashyo yetishtirishning kamayishi, ishlab chiqarish korxonalaridagi texnik muammolar va tashqi bozorlarda shakar narxlarining o‘zgarishi asosiy sabablar sifatida ko‘rsatilmoqda.
Bunday pasayish ichki bozorda shakar narxlarining barqarorligiga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin. Natijada, talab va taklif muvozanatini saqlash uchun import hajmini oshirish zarurati yuzaga keladi.
Shakar ishlab chiqarishdagi bu salbiy tendensiya nafaqat iqtisodiy, balki ijtimoiy jihatdan ham muhim masalaga aylanmoqda. Mutasaddilar kelgusida ishlab chiqarish hajmini barqarorlashtirish va sohani rivojlantirish uchun zarur choralar ko‘rilishini bildirgan.

В Узбекистане производство сахара сократилось вдвое
Объем производства сахара в Узбекистане в последние годы значительно сокращается. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно данным Государственного комитета статистики за январь-июнь 2025 года, в стране за этот период было произведено всего 165,5 тысячи тонн сахара. Этот показатель значительно ниже по сравнению с предыдущими годами.
Например, в первой половине 2023 года было произведено 332,6 тысячи тонн, а в 2024 году — 227,8 тысячи тонн сахара. Таким образом, за последние два года объем производства сахара сократился почти вдвое.
Специалисты отмечают, что на эту ситуацию влияют несколько факторов. В частности, сокращение выращивания сырья в сельском хозяйстве, технические проблемы на производственных предприятиях и изменения цен на сахар на внешних рынках считаются основными причинами.
Такое снижение может негативно сказаться на стабильности цен на сахар на внутреннем рынке. В результате возникает необходимость увеличения объема импорта для поддержания баланса спроса и предложения.
Отрицательная тенденция в производстве сахара становится важной проблемой не только с экономической, но и с социальной точки зрения. Ответственные лица заявили, что в будущем будут приняты необходимые меры для стабилизации объемов производства и развития отрасли.