O‘zbekiston chegara xizmatchilari qonuniy harakat qildi
Davlat xavfsizlik xizmati va Chegara qo‘shinlari tomonidan taqdim etilgan ma’lumotlarga ko‘ra, Qirg‘iziston fuqarolari ishtirokidagi fojiali voqea yuzasidan o‘zbekistonlik chegarachilarning harakatlari qonuniy va asosli deb topildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
15-avgust kuni Toshkent viloyati Bo‘stonliq tumanidagi Ugam-Chotqol qo‘riqxonasi yaqinida chegara hududida ikki noma’lum shaxs harakat qilgani aniqlangan. Chegara xizmatchilari ularga to‘xtash haqida ogohlantirish bergan, ammo shaxslar buyruqqa bo‘ysunmay qochishga harakat qilgan.
Qoidalarga muvofiq, chegarachilar avval osmonga qarata ogohlantiruvchi o‘q uzgan, ammo bu ta’sir qilmagach, davlat chegarasini buzayotgan shaxslarga qarshi qurol ishlatishga majbur bo‘lgan. Natijada ikki shaxs og‘ir yaralangan va voqea joyida halok bo‘lgan.
Ko‘rikda chodir, uch bosh ot, oziq-ovqat mahsulotlari va uchinchi shaxsning izlari aniqlangan. Hodisa haqida darhol Qirg‘iziston va Qozog‘iston chegara xizmatlari xabardor qilingan.
31-avgust kuni halok bo‘lgan shaxslarning Qirg‘iziston fuqarolari ekanligi tasdiqlanib, ularning jasadlari qarindoshlariga topshirilgan. 2-3 sentyabr kunlari ikki mamlakat chegara idoralari rahbarlari tomonidan hodisa joyi ikki tomonlama o‘rganilgan.
O‘rganish natijasida chegara naryadining harakatlari O‘zbekiston qonunchiligiga mosligi va halok bo‘lgan shaxslar davlat chegarasini buzgani rasmiy tasdiqlandi. Shuningdek, uchinchi shaxsning Qirg‘iziston hududiga qaytib yashirinishga ulgurgani aniqlangan.
Shu bilan birga, qochgan shaxsni aniqlash va tegishli chora ko‘rish bo‘yicha ikki tomonlama hamkorlik kelishib olindi. Rasmiy bayonotda ta’kidlanishicha, noxush holatlarning oldini olish maqsadida chegara hududlarida istiqomat qiluvchi aholi bilan tushuntirish ishlari olib boriladi, tog‘li hududlarda qo‘riqlash va hamkorlik kuchaytiriladi.
Ushbu voqea ikki davlat chegaradagi hamkorlikni mustahkamlash va kelgusida shunday fojialarning oldini olish zarurligini yana bir bor ko‘rsatdi (manba: zamin.uz).

Сотрудники пограничной службы Узбекистана действовали законно
По данным, предоставленным Службой государственной безопасности и Пограничными войсками, действия узбекских пограничников в связи с трагическим инцидентом с участием граждан Кыргызстана признаны законными и обоснованными. Об этом сообщает Zamin.uz.
15 августа вблизи заповедника Угам-Чаткаль в Бостанлыкском районе Ташкентской области на пограничной территории были замечены два неизвестных лица. Пограничники предупредили их о необходимости остановиться, однако лица проигнорировали приказ и попытались скрыться.
В соответствии с правилами, пограничники сначала произвели предупредительный выстрел в воздух, но когда это не подействовало, были вынуждены применить оружие против лиц, нарушающих государственную границу. В результате двое получили тяжёлые ранения и скончались на месте происшествия.
При осмотре были обнаружены палатка, три головы лошадей, продукты питания и следы третьего лица. О происшествии незамедлительно были уведомлены пограничные службы Кыргызстана и Казахстана.
31 августа было подтверждено, что погибшие являются гражданами Кыргызстана, их тела переданы родственникам. 2-3 сентября руководители пограничных ведомств двух стран совместно изучили место происшествия.
По результатам расследования официально подтверждено, что действия пограничного наряда соответствовали законодательству Узбекистана, а погибшие нарушили государственную границу. Также установлено, что третьему лицу удалось вернуться на территорию Кыргызстана и скрыться.
Вместе с тем, достигнута двусторонняя договорённость о выявлении беглеца и принятии соответствующих мер. В официальном заявлении подчёркивается, что с целью предотвращения подобных инцидентов будет проводиться разъяснительная работа с населением, проживающим в пограничных районах, а охрана и сотрудничество в горных районах будут усилены.
Этот инцидент вновь продемонстрировал необходимость укрепления сотрудничества между двумя странами на границе и предотвращения подобных трагедий в будущем (источник: zamin.uz).