O‘zbekistonda 2025-yil avgust oyida elektr energiyasi va tabiiy gaz uchun ehtiyojmand oilalarga jami 4,1 milliard so‘m miqdorida kompensatsiya mablag‘lari ajratildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Energetika vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, ushbu mablag‘lar belgilangan me’yordan ortiq sarflangan elektr energiyasi va gaz to‘lovlarini qoplash uchun yo‘naltirilgan. Prezident qaroriga muvofiq, aholiga elektr energiyasi bo‘yicha 150 kilovatt soat va tabiiy gaz bo‘yicha 150 kub metrdan ortiq sarf etilgan qismi uchun bazaviy me’yor hamda oshirilgan narxlar orasidagi farq davlat tomonidan qoplanadi.
Avgust oyida jami 222 ming 887 ta oila kompensatsiya olishga haqli deb topildi. Shu bilan birga, 1 million 711 mingdan ortiq ehtiyojmand oila umumiy tartibda kompensatsiya olish uchun murojaat qildi.
Hisobot davrida ajratilgan mablag‘larning 3,6 milliard so‘mi elektr energiyasiga, 552,7 million so‘mi esa tabiiy gaz to‘lovlariga sarflandi. Bu ko‘rsatkich may oyidan avgust oyigacha bo‘lgan davrda 350,6 ming oilaga to‘langan jami 17,3 milliard so‘m kompensatsiyaning navbatdagi ulushidir.
Energetika vazirligi ma’lumotiga ko‘ra, iyul oyida 278,1 ming oilaga jami 5,8 milliard so‘m kompensatsiya to‘landi, bu esa iyun oyiga nisbatan 71,3 ming oila ko‘proqdir. Shuningdek, 2025-yil 1 iyundan boshlab ehtiyojmand oilalar uchun gaz va elektr energiyasi bo‘yicha kompensatsiya arizalari yil davomida har oy qabul qilinmoqda.

В 2025 году нуждающимся семьям было предоставлено компенсаций на сумму 4,1 млрд
В Узбекистане в августе 2025 года нуждающимся семьям было выделено в общей сложности 4,1 миллиарда сумов компенсационных средств за электроэнергию и природный газ. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Министерства энергетики, эти средства направлены на покрытие платежей за электроэнергию и газ, превышающих установленную норму. В соответствии с указом Президента, государство компенсирует разницу между базовой нормой и повышенными тарифами за потребление свыше 150 киловатт-часов электроэнергии и 150 кубометров природного газа.
В августе всего 222 887 семей были признаны имеющими право на компенсацию. При этом более 1 миллиона 711 тысяч нуждающихся семей обратились за компенсацией в общем порядке.
В отчетном периоде из выделенных средств 3,6 миллиарда сумов было потрачено на электроэнергию, а 552,7 миллиона сумов — на оплату природного газа. Этот показатель является очередной частью общей суммы компенсаций в размере 17,3 миллиарда сумов, выплаченных 350,6 тысячам семей с мая по август.
По данным Министерства энергетики, в июле компенсации получили 278,1 тысячи семей на общую сумму 5,8 миллиарда сумов, что на 71,3 тысячи семей больше по сравнению с июнем. Кроме того, с 1 июня 2025 года заявки на компенсацию за газ и электроэнергию для нуждающихся семей принимаются ежемесячно в течение всего года.
В соответствии с новым порядком выплаты осуществляются не только в зимние месяцы, но и регулярно в течение всего года (источник: Министерство энергетики).