Jizzaxdagi AES qurilishi xarajatlari kamaytiriladi
O‘zbekistonda qurilayotgan atom elektr stansiyasining umumiy qiymati hali aniqlanmagan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
“O‘zatom” direktori Azim Axmedxadjayevning so‘zlariga ko‘ra, Jizzaxda AES qurilishi xarajatlari mahalliylashtirish darajasining yuqori bo‘lishi tufayli kamaytiriladi. U bu haqida Moskvada bo‘lib o‘tgan Jahon atom haftaligi davomida Spot nashriga ma’lum qilgan.
Qurilishning ma’lum parametrlari mavjud bo‘lsa-da, uning aniq narxi hali belgilangan emas. Loyiha keng qamrovli infratuzilma asosida amalga oshiriladi, shuning uchun xarajatlarni optimallashtirish imkoniyati bor.
Bu esa qurilish xarajatlarini sezilarli darajada kamaytirishga yordam beradi. Ammo aniq natijalar mahalliy va xalqaro mutaxassislar bilan birgalikda puxta hisob-kitoblardan so‘ng ma’lum bo‘ladi, dedi Axmedxadjayev.
Shuningdek, Rossiya tomoni O‘zbekiston AES loyihasi narxini optimallashtirish bo‘yicha olib borilayotgan sa’y-harakatlarni to‘liq tushunib, buyurtmachi talablariga muvofiq harakat qilmoqda. Direktorning ta’kidlashicha, agar mahalliylashtirish darajasi yuqori bo‘lsa, “O‘zatom” loyihaning yakuniy narxi bilan faxrlanadi.

Строительство АЭС в Джизаке будет удешевлено
Общая стоимость строящейся в Узбекистане атомной электростанции пока не определена. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам директора «Узатом» Азима Ахмедхаджаева, затраты на строительство АЭС в Джизаке будут снижены за счёт высокого уровня локализации. Об этом он сообщил изданию Spot во время Всемирной атомной недели в Москве.
Хотя известны некоторые параметры строительства, точная стоимость ещё не установлена. Проект реализуется на основе масштабной инфраструктуры, поэтому есть возможность оптимизировать затраты.
Это поможет значительно сократить расходы на строительство. Однако точные результаты станут известны после тщательных расчётов совместно с местными и международными специалистами, отметил Ахмедхаджаев.
Кроме того, российская сторона полностью понимает усилия по оптимизации стоимости проекта АЭС в Узбекистане и действует в соответствии с требованиями заказчика. По словам директора, если уровень локализации будет высоким, «Узатом» будет гордиться окончательной стоимостью проекта.