Rustam Ahmedovning vafoti munosabati bilan hamdardlik
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev mamlakatimiz birinchi mudofaa vaziri, general-polkovnik Rustam Ahmedovning vafoti munosabati bilan chuqur hamdardlik bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Rustam Ahmedov 82 yoshida hayotdan ko‘z yumdi. U butun umrini harbiy xizmatga bag‘ishlagan, Vatan mudofaasi yo‘lida fidokorona mehnat qilgan salohiyatli sarkarda sifatida keng tanilgan.
Rustam Ahmedov harbiy faoliyatini tank vzvodi komandiri sifatida boshlagan. Keyinchalik u turli rahbarlik lavozimlarida faoliyat yuritib, jumladan, tank diviziyasi siyosiy ishlar bo‘yicha o‘rinbosari, kursantlar bataloni komandiri, shuningdek Toshkent, Samarqand va boshqa oliy harbiy bilim yurtlarida rahbarlik qilgan.
O‘zbekiston mustaqillikka erishgach, u mamlakatimizda ilk mudofaa vaziri bo‘lib tayinlandi va milliy armiyani shakllantirishda muhim rol o‘ynadi. Shuningdek, Rustam Ahmedov Mudofaa vazirligi bosh shtabining qayta tashkil etilishi, harbiy okruglar tizimini yo‘lga qo‘yish hamda qurolli kuchlar boshqaruv tizimini takomillashtirishda katta hissa qo‘shdi.
1997-1998-yillarda u Favqulodda vaziyatlar vaziri lavozimida samarali faoliyat olib bordi. Nafaqaga chiqqanidan keyin ham harbiy sohaning rivojiga xizmat qilib, Mudofaa vazirining maslahatchisi sifatida islohotlarda faol ishtirok etdi.
Prezident matbuot xizmati ma’lumotlariga ko‘ra, Rustam Ahmedov sobit e’tiqodli, kamtarin va fidoyi inson sifatida doimo hurmatga sazovor bo‘lgan. Uning ismi va xotirasi xalqimiz qalbida mangu saqlanadi.
U davlat tomonidan “Shon-sharaf” II darajasi va “Do‘stlik” ordenlari bilan taqdirlangan. Manba: zamin.uz

Соболезнования в связи с кончиной Рустама Ахмедова
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев выразил глубокие соболезнования в связи с кончиной первого министра обороны нашей страны, генерал-полковника Рустама Ахмедова. Об этом сообщает Zamin.uz.
Рустам Ахмедов скончался в возрасте 82 лет. Он посвятил всю свою жизнь военной службе, был широко известен как талантливый командир, который самоотверженно трудился на благо защиты Родины.
Рустам Ахмедов начал свою военную деятельность в качестве командира танкового взвода. Позже он занимал различные руководящие должности, в том числе заместителя по политической работе танковой дивизии, командира батальона курсантов, а также руководил высшими военными учебными заведениями в Ташкенте, Самарканде и других городах.
После обретения Узбекистаном независимости он был назначен первым министром обороны страны и сыграл важную роль в формировании национальной армии. Кроме того, Рустам Ахмедов внес значительный вклад в реорганизацию штаба Министерства обороны, создание системы военных округов и совершенствование системы управления вооружёнными силами.
В 1997-1998 годах он эффективно работал на посту министра по чрезвычайным ситуациям. После выхода на пенсию продолжал служить развитию военной сферы, активно участвуя в реформах в качестве советника министра обороны.
По данным пресс-службы Президента, Рустам Ахмедов всегда пользовался уважением как человек с твёрдыми убеждениями, скромный и преданный своему делу. Его имя и память навсегда останутся в сердцах нашего народа.