O‘zbekistonda ishbilarmonlik faolligi 18 foizga oshdi
Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi (ITIM) tomonidan 2025-yil sentabr oyida o‘tkazilgan tahlillarga ko‘ra, O‘zbekistonda ishbilarmonlik faolligi indeksi 1162 birlikni tashkil etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu ko‘rsatkich avgust oyiga nisbatan 16,2 foizga, o‘tgan yilning shu davriga nisbatan esa 18,5 foizga oshgan. Mutaxassislarning fikriga ko‘ra, ishbilarmonlik faolligining oshishi bir nechta omillar bilan izohlanadi.
Jumladan, bank operatsiyalari soni 2,3 foizga o‘sdi, tovar va xom ashyo birjasida savdo hajmi 38 foizga ko‘paydi, shuningdek, tovar belgilari ro‘yxatga olishdagi faollik 13,8 foizga o‘sdi. Shu bilan birga, faoliyat yuritayotgan korxonalar sonida 1,3 foizlik kamayish qayd etilgan, ammo bu umumiy ko‘rsatkichga salbiy ta’sir ko‘rsatmagan.
Hududlar kesimida esa Andijon viloyati ishbilarmonlik faolligi bo‘yicha 44,6 foizlik o‘sish bilan yetakchilik qilmoqda. Uni Xorazm (42,9 %), Jizzax (41,8 %) hamda Toshkent viloyati (41,3 %) viloyatlari kuzatmoqda.

В Узбекистане деловая активность выросла на 18 процентов
По данным анализа, проведенного Центром экономических исследований и реформ (ЦЭИР) в сентябре 2025 года, индекс деловой активности в Узбекистане составил 1162 единицы. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот показатель увеличился на 16,2 процента по сравнению с августом и на 18,5 процента по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. По мнению специалистов, рост деловой активности объясняется несколькими факторами.
В частности, количество банковских операций выросло на 2,3 процента, объем торгов на товарной и сырьевой бирже увеличился на 38 процентов, а активность по регистрации товарных знаков выросла на 13,8 процента. При этом зафиксировано снижение количества действующих предприятий на 1,3 процента, однако это не оказало негативного влияния на общий показатель.
По регионам лидером по росту деловой активности является Андижанская область с увеличением на 44,6 процента. За ней следуют Хорезмская (42,9 %), Джизакская (41,8 %) и Ташкентская (41,3 %) области.