O‘zbekistonda ish haqi 19 foizga oshdi
Milliy statistika qo‘mitasining ma’lumotlariga ko‘ra, 2025-yilning yanvar-sentyabr oylarida mamlakat bo‘ylab o‘rtacha nominal ish haqi 6 million 166,9 ming so‘mni tashkil etdi. Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 19,2 foizga yuqori hisoblanadi.
Hududlar kesimida eng yuqori ish haqi an’anaviy ravishda Toshkent shahrida qayd etilgan bo‘lib, poytaxtda ishlovchi xodimlar o‘rtacha 10 million 379,6 ming so‘m maosh olgan. Bu ko‘rsatkich 2024-yilga nisbatan 18,7 foizga oshgan.
Ish haqi o‘sish sur’ati bo‘yicha ayrim viloyatlar yetakchilik qilmoqda. Masalan, Samarqand viloyatida o‘rtacha ish haqi 4,8 million so‘mga yetib, o‘sish 124,8 foizni tashkil etdi.
Namangan, Sirdaryo, Farg‘ona va Jizzax viloyatlarida ham ish haqi 119 foizdan yuqori darajada o‘sdi. Eng past o‘sish ko‘rsatgichlari Andijon, Navoiy, Qashqadaryo, Toshkent viloyati, Xorazm, Qoraqalpog‘iston va Buxoro viloyatlarida qayd etildi.
Iqtisodiy faoliyat turlari bo‘yicha tahlillarga ko‘ra, eng yuqori ish haqi bank, sug‘urta, lizing va kredit sohalarida bo‘lib, o‘rtacha 16 million 828,9 ming so‘mni tashkil etadi. Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilga nisbatan 15,6 foizga oshgan.
Axborot va aloqa sohasida o‘rtacha ish haqi 14 million 985,8 ming so‘mga yetib, 16,6 foizga o‘sdi. Tashish va saqlash sohasida ish haqi 9 million 382,1 ming so‘m (o‘sish 16,7%), sanoat sohasida esa 7 million 301,0 ming so‘m (o‘sish 16,3%) bo‘ldi.
Qurilish sohasida o‘rtacha ish haqi 6 million 342,6 ming so‘mni tashkil etib, 9,2 foizga ko‘tarildi. Savdo sohasida bu ko‘rsatkich 6 million 875,6 ming so‘m (o‘sish 12,1%), sog‘liqni saqlash va ijtimoiy xizmatlar sohasida esa 3 million 765,4 ming so‘m (o‘sish 14,6%) bo‘ldi.
So‘nggi besh yil ichida O‘zbekistonda maoshlar barqaror o‘sib bormoqda. Ayniqsa, bank, sug‘urta va lizing sohalarida ish haqi keskin oshib, 2021-yilga nisbatan 9 million 92 ming so‘mga ko‘paydi.
Axborot va aloqa sohasida ham ish haqi 9,7 million so‘mga o‘sdi. Tashish va saqlash sohasida bu ko‘rsatkich 5,5 million so‘mga, sanoatda 3,4 million so‘mga, qurilishda esa 2,7 million so‘mga oshdi.
Mutaxassislar ta’kidlashicha, ish haqi o‘sishi mamlakat iqtisodiyotidagi faol investitsiyalar, yangi ish o‘rinlari yaratilishi va mehnat bozoridagi raqobatning kuchayishi bilan izohlanadi. Shuningdek, iqtisodiy islohotlar natijasida turli sohalardagi ish haqi farqlari asta-sekin kamayib bormoqda.

В Узбекистане заработная плата выросла на 19 процентов
По данным Государственного комитета статистики, в январе-сентябре 2025 года средняя номинальная заработная плата по стране составила 6 миллионов 166,9 тысячи сумов. Этот показатель на 19,2 процента выше, чем за аналогичный период прошлого года.
По регионам традиционно самая высокая заработная плата отмечена в городе Ташкент, где средняя зарплата работников составила 10 миллионов 379,6 тысячи сумов. Этот показатель вырос на 18,7 процента по сравнению с 2024 годом.
По темпам роста заработной платы лидируют некоторые области. Например, в Самаркандской области средняя зарплата достигла 4,8 миллиона сумов, что составляет рост на 124,8 процента.
В Наманганской, Сирдарьинской, Ферганской и Джизакской областях также наблюдается рост заработной платы выше 119 процентов. Самые низкие показатели роста зафиксированы в Андижанской, Навоийской, Кашкадарьинской, Ташкентской областях, а также в Хорезмской, Каракалпакстане и Бухарской областях.
По видам экономической деятельности, согласно анализу, самая высокая заработная плата в банковской, страховой, лизинговой и кредитной сферах и составляет в среднем 16 миллионов 828,9 тысячи сумов. Этот показатель вырос на 15,6 процента по сравнению с прошлым годом.
В сфере информации и связи средняя зарплата достигла 14 миллионов 985,8 тысячи сумов, увеличившись на 16,6 процента. В сфере транспорта и хранения заработная плата составила 9 миллионов 382,1 тысячи сумов (рост 16,7%), в промышленности — 7 миллионов 301,0 тысячи сумов (рост 16,3%).
В строительной сфере средняя заработная плата составила 6 миллионов 342,6 тысячи сумов, увеличившись на 9,2 процента. В торговле этот показатель составил 6 миллионов 875,6 тысячи сумов (рост 12,1%), в здравоохранении и социальных услугах — 3 миллиона 765,4 тысячи сумов (рост 14,6%).
За последние пять лет заработные платы в Узбекистане стабильно растут. Особенно резко выросли зарплаты в банковской, страховой и лизинговой сферах, увеличившись по сравнению с 2021 годом на 9 миллионов 92 тысячи сумов.
В сфере информации и связи зарплата выросла на 9,7 миллиона сумов. В сфере транспорта и хранения этот показатель увеличился на 5,5 миллиона сумов, в промышленности — на 3,4 миллиона сумов, в строительстве — на 2,7 миллиона сумов.
По мнению специалистов, рост заработной платы объясняется активными инвестициями в экономику страны, созданием новых рабочих мест и усилением конкуренции на рынке труда. Кроме того, в результате экономических реформ постепенно сокращаются различия в заработной плате между различными отраслями.