Davlat banklarini xususiylashtirish sekinlashmoqda – Fitch
O‘zbekistonda davlat banklarini xususiylashtirish jarayoni sekinlashgani kuzatilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Fitch Ratings agentligining hisobotiga ko‘ra, yaqin kelajakda bu borada keng ko‘lamli o‘zgarishlar amalga oshishi kutilmaydi. Hisobotda aytilishicha, davlat banklarining biznes-modellarini o‘zgartirish jarayoni sekin kechayotgani va sodiqlik dasturlari doirasida berilgan kreditlarning yuqori ulushi bunga sabab bo‘lmoqda.
Ushbu kreditlar banklarning moliyaviy natijalariga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda. Fitchning fikricha, davlat banklarining transformatsiyasi korporativ boshqaruvni yaxshilash, foyda va samaradorlikni oshirishga xizmat qiladi.
Bu esa xorijiy investorlarni jalb qilish uchun ham qulay sharoit yaratadi. Shu bilan birga, O‘zbekistonning banklarni xususiylashtirish dasturi selektiv yondashuvni tanlagan.
Hozirgi kunda e’tibor asosan "O‘zpromstroybank"ni xususiylashtirishga qaratilgan. Mazkur bankni xususiylashtirish jarayonida O‘zbekiston Milliy investitsiya jamg‘armasi muhim rol o‘ynamoqda.
Jamg‘arma bankni xususiylashtirishga tayyorlash va jarayonni qo‘llab-quvvatlash orqali muvaffaqiyatli natijalarga erishishni maqsad qilgan. Fitch agentligi ma’lumotiga ko‘ra, 2025-yil oktabr oyida "O‘zpromstroybank" tomonidan 300 million dollarlik obligatsiyalar chiqarilishi bankning kapital bazasini mustahkamlashga yordam bergan.
Prognozlarga ko‘ra, bankni xususiylashtirish jarayoni 2026-yilda jamg‘armaning IPOga chiqishidan so‘ng amalga oshiriladi. "O‘zpromstroybank"ning nazorat paketi sotilishi esa boshqa davlat banklari, jumladan, "Asakabank" va "Aloqabank" uchun ham namuna bo‘lishi mumkin.

Приватизация государственных банков замедляется – Fitch
В Узбекистане наблюдается замедление процесса приватизации государственных банков. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно отчету агентства Fitch Ratings, в ближайшем будущем не ожидается масштабных изменений в этой сфере. В отчете говорится, что процесс изменения бизнес-моделей государственных банков идет медленно, а высокая доля кредитов, выданных в рамках программ лояльности, является причиной этого.
Эти кредиты негативно влияют на финансовые результаты банков. По мнению Fitch, трансформация государственных банков направлена на улучшение корпоративного управления, повышение прибыли и эффективности.
Это также создаст благоприятные условия для привлечения иностранных инвесторов. Вместе с тем, программа приватизации банков в Узбекистане выбрала селективный подход.
В настоящее время основное внимание уделяется приватизации "Узпромстройбанка". В процессе приватизации этого банка важную роль играет Национальный инвестиционный фонд Узбекистана.
Фонд ставит целью добиться успешных результатов, готовя банк к приватизации и поддерживая процесс. По данным агентства Fitch, в октябре 2025 года "Узпромстройбанк" выпустил облигации на сумму 300 миллионов долларов, что помогло укрепить капиталовую базу банка.
По прогнозам, процесс приватизации банка будет осуществлен в 2026 году после выхода фонда на IPO. Продажа контрольного пакета "Узпромстройбанка" может стать примером для других государственных банков, включая "Асакaбанк" и "Алокабанк".