Islomiy bankchilik qonuni Senatga yuborildi
Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputatlari islomiy bankchilikni joriy etish bo‘yicha qonun loyihasini ko‘rib chiqib, ma’qulladi va uni Senatga yubordi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu qonun loyihasi islomiy moliyaviy xizmatlarni yo‘lga qo‘yish uchun zarur huquqiy asoslarni yaratadi. Qonunning qabul qilinishi natijasida islomiy banklar mijozlarni moliyalashtirish maqsadida savdo faoliyatini amalga oshirishi mumkin bo‘ladi.
Ushbu banklar islomiy moliya tamoyillariga asoslangan holda faoliyat yuritib, an’anaviy bank xizmatlaridan farqli tarzda ishlaydi. Bu esa moliyaviy sohada yangi imkoniyatlar va xizmatlar paydo bo‘lishiga zamin yaratadi.
Deputatlar ushbu qonun loyihasi islomiy moliya xizmatlarini rivojlantirishga katta hissa qo‘shishini ta’kidlashdi. Yangi tartib-qoidalar islomiy bankchilikka oid soliq tizimini ham o‘z ichiga oladi va bu xizmatlarning ommaviylashishiga yordam beradi.

Исламское банковское законодательство направлено в Сенат
Депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса рассмотрели и одобрили законопроект о введении исламского банкинга и направили его в Сенат. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данный законопроект создаёт необходимые правовые основы для внедрения исламских финансовых услуг. В результате принятия закона исламские банки смогут осуществлять торговую деятельность с целью финансирования клиентов.
Эти банки будут работать на основе принципов исламских финансов, отличаясь от традиционных банковских услуг. Это создаст предпосылки для появления новых возможностей и услуг в финансовой сфере.
Депутаты подчеркнули, что данный законопроект внесёт значительный вклад в развитие исламских финансовых услуг. Новые правила также включают налоговую систему, связанную с исламским банкингом, что поможет популяризации этих услуг.
Кроме того, ожидается, что законопроект будет способствовать открытию новых инвестиционных возможностей в экономике. Источник: zamin.uz