Davlat korxonalarida tejamkorlik va samaradorlik oshiriladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev davlat korxonalarining samaradorligini oshirish va ularning mahsulot tannarxini kamaytirishga qaratilgan chora-tadbirlar to‘g‘risida farmon imzoladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu farmonga ko‘ra, korxonalarda xarajatlarni kamaytirish va tejamkorlik tamoyillarini joriy etish choralari ko‘riladi. Xususan, har chorakda korxonalar xarajatlari qayta ko‘rib chiqilib, mahsulot ishlab chiqarishda samaradorlikni ta’minlashga qaratilgan ishlar amalga oshiriladi.
Farmonda, shuningdek, maxsus Respublika komissiyasini tashkil etish belgilangan. Ushbu komissiya davlat korxonalariga xarajatlarni optimallashtirish va samaradorlikni oshirish bo‘yicha dasturlar ishlab chiqishda ko‘maklashadi.
Komissiya, shuningdek, to‘lov tizimini modernizatsiya qilish orqali korxonalarning debitorlik va kreditorlik qarzlarini kamaytirish masalalarini ko‘rib chiqadi. Bu esa korxonalarning moliyaviy barqarorligini oshirishga xizmat qiladi.

В государственных предприятиях повышается экономия и эффективность
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев подписал указ о мерах по повышению эффективности государственных предприятий и снижению себестоимости их продукции. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно этому указу, будут приняты меры по сокращению расходов на предприятиях и внедрению принципов экономии. В частности, расходы предприятий будут пересматриваться ежеквартально, а также будут проводиться работы, направленные на обеспечение эффективности производства продукции.
В указе также предусмотрено создание специальной Республиканской комиссии. Эта комиссия будет помогать государственным предприятиям в разработке программ по оптимизации расходов и повышению эффективности.
Комиссия также рассмотрит вопросы снижения дебиторской и кредиторской задолженности предприятий путем модернизации платежной системы. Это будет способствовать повышению финансовой устойчивости предприятий.
Данный указ является важным документом, направленным на повышение экономической эффективности государственных предприятий, а также на обеспечение большей прозрачности и экономичности их деятельности. Источник: Zamin.uz.