O‘zbekistonda yagona turizm platformasi ishga tushiriladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning qaroriga muvofiq, 2026-yil 1-iyuldan boshlab mamlakatda yagona turizm platformasi va maxsus mobil ilova ishga tushiriladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu platforma orqali chet eldan kelgan mehmonlar uchun turli qulayliklar yaratiladi. Jumladan, ular e-SIM ulash, o‘z turar joylarini avtomatik ro‘yxatdan o‘tkazish va boshqa xizmatlardan foydalanish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.
Yangi tizim sayohat qilishni rejalashtirishni osonlashtiradi. Mehmonlar o‘zlariga mos yo‘nalishlarni tanlashlari, transport vositalarini buyurtma qilishlari va chiptalarni xarid qilishlari mumkin bo‘ladi.
Shuningdek, yagona chipta tizimi joriy qilinadi, bu esa muzeylar, madaniy maskanlar va boshqa tadbirlarga kirishni qulaylashtiradi. 2026-yil oxiriga kelib, mazkur platforma sun’iy intellekt va katta hajmdagi ma’lumotlarni tahlil qilish texnologiyalari bilan boyitiladi.
Bu esa foydalanuvchilarga yanada keng imkoniyatlar yaratadi. Shu bilan birga, dam olish uylari ijarasini rasmiylashtirish jarayoni soddalashtiriladi va fuqarolar barcha zarur hujjatlarni Soliq mobil ilovasi orqali tez va oson rasmiylashtirishlari mumkin bo‘ladi.
Yagona turizm tizimining joriy etilishi O‘zbekistonga kelayotgan sayyohlar sonini oshirishga, turizm sohasini rivojlantirishga xizmat qiladi. Bu o‘z navbatida mamlakat iqtisodiyotiga ijobiy ta’sir ko‘rsatadi.

В Узбекистане запускается единственная туристическая платформа
В соответствии с указом Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, с 1 июля 2026 года в стране будет запущена единая туристическая платформа и специальное мобильное приложение. Об этом сообщает Zamin.uz.
Через эту платформу для гостей из-за рубежа будут созданы различные удобства. В частности, они смогут пользоваться услугами e-SIM, автоматически регистрировать свое место проживания и другими сервисами.
Новая система упростит планирование путешествий. Гости смогут выбирать подходящие маршруты, заказывать транспорт и приобретать билеты.
Также будет введена единая система билетов, что облегчит доступ в музеи, культурные центры и на другие мероприятия. К концу 2026 года платформа будет дополнена технологиями искусственного интеллекта и анализа больших данных.
Это создаст для пользователей еще более широкие возможности. Кроме того, процесс оформления аренды домов для отдыха будет упрощен, и граждане смогут быстро и легко оформлять все необходимые документы через мобильное приложение Налоговой службы.
Внедрение единой туристической системы будет способствовать увеличению числа туристов, приезжающих в Узбекистан, и развитию туристической отрасли. Это, в свою очередь, положительно скажется на экономике страны.