O‘zbekistonda avtomobilsiz hududlar tashkil etilmoqda
O‘zbekistonda piyodalarning erkin harakatlanishi va xavfsiz dam olishi uchun maxsus avtomobilsiz hududlar tashkil etilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu tashabbus Turizm qo‘mitasi tomonidan ilgari surilgan bo‘lib, uning asosiy maqsadi mahalliy aholi va sayyohlar uchun qulay sharoit yaratishdir. Mazkur hududlar Buxoro, Andijon, Farg‘ona, Qo‘qon, Marg‘ilon, Samarqand kabi shaharlardagi tarixiy va turistik joylarda joriy etilgan.
Masalan, Samarqanddagi Registon maydoni, Shohi Zinda yo‘lagi, Konigil turizm qishlog‘i va boshqa diqqatga sazovor maskanlar avtomobilsiz zonaga aylantirildi. Shuningdek, Qoraqalpog‘iston, Jizzax, Namangan, Qashqadaryo, Sirdaryo, Toshkent shahri va viloyatlari, Navoiy, Surxondaryo hamda Xorazmda ham maxsus piyodalar uchun mo‘ljallangan ko‘chalar va sayr yo‘laklari tashkil etilgan.
Ushbu hududlarda avtomobillar harakatlanishini taqiqlovchi belgilar o‘rnatilgan. Bu kabi chora-tadbirlar fuqarolar va mehmonlar uchun yanada xavfsiz va shinam muhit yaratishga xizmat qiladi.

В Узбекистане создаются зоны без автомобилей
В Узбекистане создаются специальные зоны без автомобилей для свободного передвижения пешеходов и безопасного отдыха. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта инициатива была предложена Комитетом по туризму, основная цель которой — создать комфортные условия для местных жителей и туристов. Такие зоны введены в исторических и туристических местах городов Бухара, Андижан, Фергана, Коканд, Маргилан, Самарканд.
Например, площадь Регистан, улица Шахи Зинда, туристическая деревня Конигил и другие достопримечательности Самарканда стали зонами без автомобилей. Также в Каракалпакстане, Джизаке, Намангане, Кашкадарье, Сирдарье, городе Ташкенте и областях, Навоие, Сурхандарье и Хорезме созданы специальные улицы и пешеходные дорожки.
В этих зонах установлены знаки, запрещающие движение автомобилей. Такие меры способствуют созданию более безопасной и комфортной среды для граждан и гостей.