Tatariston Buxoro va Navoiyda texnoparklar quradi
Tatariston 2026 yilning birinchi choragida O‘zbekistonda ikkita yangi sanoat maydonini ishga tushirishni rejalashtirmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu texnoparklar Buxoro va Navoiy viloyatlarida joylashadi. Yangi loyihalar "Alabuga" va "KIP Master" kompaniyalari tomonidan boshqariladi.
Bu haqda KazanFirst xabar berdi. Mazkur tashabbus avvalroq "Chirchiq" va "Jizzax" texnoparklarining muvaffaqiyatli faoliyati asosida amalga oshirilmoqda.
Ushbu texnoparklar hozirgacha umumiy daromadini 40 million AQSH dollariga yetkazgan. Mutaxassislarning fikriga ko‘ra, O‘zbekiston sanoat infratuzilmasini rivojlantirish va soliq bazasini kengaytirishga katta qiziqish bildirmoqda.
Tataristonning mazkur loyihasi 2030 yilgacha eksport salohiyatini oshirish maqsadida ishlab chiqilgan mintaqaviy dastur doirasida amalga oshirilmoqda. Tatariston sanoat klasteri boshqaruvi raisi Sergey Mayorovning ta’kidlashicha, O‘zbekistonning iqtisodiyoti juda tez rivojlanmoqda va mamlakatning demografik o‘sishi ham yuqori.
Har yili aholi soni bir millionga ortayotgani bois, bu hudud Tatariston uchun alohida qiziqish uyg‘otmoqda.

Татарстан построит технопарки в Бухаре и Навои
Татарстан планирует запустить два новых промышленных площадки в Узбекистане в первом квартале 2026 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти технопарки будут расположены в Бухарской и Навоийской областях. Новые проекты будут управляться компаниями "Алабуга" и "KIP Master".
Об этом сообщает KazanFirst. Эта инициатива реализуется на основе успешной деятельности технопарков "Чирчик" и "Джизак".
До настоящего времени эти технопарки достигли общего дохода в 40 миллионов долларов США. По мнению специалистов, Узбекистан проявляет большой интерес к развитию промышленной инфраструктуры и расширению налоговой базы.
Проект Татарстана реализуется в рамках региональной программы, направленной на повышение экспортного потенциала до 2030 года. По словам председателя управления промышленного кластера Татарстана Сергея Майорова, экономика Узбекистана развивается очень быстро, а демографический рост страны также высок.
Поскольку ежегодно численность населения увеличивается на один миллион, этот регион вызывает особый интерес у Татарстана.