O‘zbekistonda patent tizimi zamonaviylashtiriladi
O‘zbekiston patent va brend tizimi zamonaviy texnologiyalar asosida yangilanadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Janubiy Koreya Intellektual mulk vazirligi ma’lum qildi. Unga ko‘ra, O‘zbekistonga patentlar va tovar belgilari boshqaruvi tizimi yetkazib beriladi.
Ushbu loyiha Koreya xalqaro hamkorlik agentligi (KOICA) tomonidan amalga oshirilmoqda va uning umumiy qiymati 13,4 milliard vonni (taxminan 9 million AQSh dollari) tashkil etadi. Bu Koreyaning xorijiy davlatlarga yetkazib berayotgan eng yirik tizim loyihalaridan biri hisoblanadi.
Loyihaning asosiy maqsadi O‘zbekistonda intellektual mulk boshqaruvini modernizatsiya qilish va samaradorligini oshirishdir. Koreya Intellektual mulk byurosi vakili Chong Je Xvanning so‘zlariga ko‘ra, yangi tizim sun’iy intellekt texnologiyasi asosida ishlaydi.
U ma’muriy jarayonlarni avtomatlashtirish, tasniflash, izlash, ochiq ma’lumotlarni qidirish va statistik hisobotlarni yuritishda yordam beradi. Shuningdek, loyiha doirasida tizimni barqaror ishlashi uchun texnik yordam ko‘rsatish, davlat xizmatchilari malakasini oshirish va boshqa qo‘shimcha tadbirlarni amalga oshirish rejalashtirilgan.
Bu yangilanishlar O‘zbekistonda intellektual mulk sohasini yanada rivojlantirishga xizmat qiladi. Manba: Yonhap.

В Узбекистане модернизируется патентная система
В Узбекистане система патентов и брендов обновляется на основе современных технологий. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщило Министерство интеллектуальной собственности Южной Кореи. Согласно его данным, в Узбекистан будет поставлена система управления патентами и товарными знаками.
Этот проект реализуется Корейским агентством международного сотрудничества (KOICA) и его общая стоимость составляет 13,4 миллиарда вон (примерно 9 миллионов долларов США). Это один из крупнейших проектов систем, поставляемых Кореей зарубежным странам.
Основная цель проекта — модернизация управления интеллектуальной собственностью в Узбекистане и повышение его эффективности. По словам представителя Корейского бюро интеллектуальной собственности Чонг Дже Хвана, новая система будет работать на основе технологий искусственного интеллекта.
Она поможет автоматизировать административные процессы, классификацию, поиск, поиск открытых данных и ведение статистических отчетов. Также в рамках проекта планируется оказание технической поддержки для стабильной работы системы, повышение квалификации государственных служащих и реализация других дополнительных мероприятий.
Эти обновления будут способствовать дальнейшему развитию сферы интеллектуальной собственности в Узбекистане. Источник: Yonhap.